Jump to content
Hundesonen.no

Hvordan få Milo til og holde apporten? HJELP


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Posted

Kan noen hjelpe meg med å få Milo til å holde den fordømte %"!#¤)¤#¤" apporten?

*VELDIG frustrert..*

Ender med at jeg setter han bort på Apport innlæring til en av dere..

Altså..Når jeg tar den frem..Null interesse.

Putter den i munne, spytter den ut, og ser dumt på meg..

OG DET blikket psyker meg ut...

Yips mottas med TAKK

Posted

Gjør den morsom. Prøv å gjøre den så spennende at han vil ha den.

Og med en gang han viser interesse for den - så masse ros og en godbit.

Også tar du det gradvis, belønn når han snuser på den noen ganger først osv.

Guest Christine
Posted

Hva om Milo ikke syns noen ting er morsomt da? ;)

Trur jeg må overlate hunden min til noen andre jeg altså..

'Her kommer jeg med setter, og klarer ikke å lære den apport engang :)

Posted

Hva om Milo ikke syns noen ting er morsomt da? :)

Trur jeg må overlate hunden min til noen andre jeg altså..

'Her kommer jeg med setter, og klarer ikke å lære den apport engang ;)

Skyld på at du er allergisk! Ser ut til å funke på alle omplasseringshunder over et år :o

Jeg bare synes det er så dumt av folk å si at de har allergi, når de har hatt hunden i et og ett halvt år! :)

*prøver å få fram et poeng*

Posted

Skyld på at du er allergisk! Ser ut til å funke på alle omplasseringshunder over et år ;)

Jeg bare synes det er så dumt av folk å si at de har allergi, når de har hatt hunden i et og ett halvt år! :)

*prøver å få fram et poeng*

Men vet du ikke at allergi alltid bryter frem når det ikke lenger passer å ha hund? :rolleyes:

Vet ikke noe om apport Christine, så kan ikke annet enn å si stå på, ikke gi deg, Milo vil nok til slutt! :)

Guest Christine
Posted

Om Milo vil?

hah..Sitter og ser på apportbukker jeg..Skal nok bestille..

Jeg dør snart..*frustrert*

Ingvild: Vil ikke du lære Milo det da? :)

Posted

Prøver å variere trening vi kan drive med inne, jeg. Fikk et tips om å lære Fibi å putte en sokk eller noe opp i en eske. Tok en tennisball, jeg da. Ros og godbit på snus. Ros og godbit på å ta ballen i munnen. Ros og godbit på å legge labben oppå. Putta den til slutt i munnen hennes og satte kassa under. Ros og godbit når den rimelig umiddelbart datt oppi kassa. Prøvde i flere økter, men hun bare la seg ned og tok på seg "dette var en teit lek" ansiktet og ga f.. i hele ballen. Dette er en hund som normalt har svært restriktiv tilgang på ball fordi det blir litt for morsomt å leke med den.. Derimot leverer hun jo som en drøm (nesten alltid, da) objektene hun finner på søk når vi trener ute. Da er det jo gjerne belønnig nok å få lov til å bære tennisballen et lite stykke! Ikke mye hjelp å få av meg her, nei. Si fra hva du har gjort for å få det til, da!! :)

Posted

Og hva med klikken du ble så glad i? Hadde det ikke vært for at du lånt meg "din hund fortsetter" så er det en veeldig bra forklaring på dette der..men hvertfall:

det jeg ville gjort var å begynne på nytt med å holde apporten. klikk og belønn for hver eneste gang han i det hele tatt viser interesse for den. om han da en gang frivillig tar den i munnen skal han få så mye ros, og det skal være både julaften å bursdag på samme tid. Det gjør ikke noe at han spytter ut med en gang, du må begynne med at han faktisk tar den. For å sikre at han vet at han skal ta apporten i munnen ville jeg gått noen steg fra han og sjekket om han da tar apporten. det tar tid, men roma ble ikke bygget på en dag det heller! Når milo vet (han er ikke dum vet du.. :) ) at det å ta apporten i munnen kan du begynne å stille krav til at han skal holde. hva med å prøve å holde apporten fast mens han har den i munnen? altså slik at du ikke slipper. Så kan du klikke å belønne for lengre og lengre tid.

garantert noen som kan gi deg bedre forklaring/tips enn dette, men du kan jo prøve.. :)

Posted

Er det tre-apport du har? Du kan jo eventuelt begynne med en tauleke eller noe, det kan jo rett og slett hende at han syns treapporten er litt ubehagelig.

Gjør som Marie sier - start med å belønne for interesse for apporten (trenger ikke å være mer enn å se på den eller snuse på den). Når han frivillig tar tak i apporten (som vil skje nokså raskt, når han har skjønt at det er apporten det dreier seg om), da er det jackpot og bursdag på en gang! Så begynner du å øke kravene. Pass på at du ikke øker for sakte, for da får du en hund som "nekter" å holde i apporten mer enn tre-fem sekunder.

Kan godt vise deg litt hvordan jeg har gjort det på en trening eller et treff en gang i nærmeste framtid, om du vil.

Guest Christine
Posted

Okei, takk for tips :)

Skal prøve litt mer i kveld :)

Posted

Kan noen hjelpe meg med å få Milo til å holde den fordømte %"!#¤)¤#¤" apporten?

*VELDIG frustrert..*

Ender med at jeg setter han bort på Apport innlæring til en av dere..

Altså..Når jeg tar den frem..Null interesse.

Putter den i munne, spytter den ut, og ser dumt på meg..

OG DET blikket psyker meg ut...

Yips mottas med TAKK

Jeg har også sliti noe sinnsykt med apport! Hadde akkurat samme problem som deg. Nå har jeg jobba ett år med det, og NÅ først har han begynt å hente bukken. Mine tips:

1. Kjøp en kul leke og lek dralek! :lol: Jeg måtte få Castor til å skjønne at det var kult å ha noe i munnen når jeg putta det der, pluss at det "styrker" bittet så han forhåpentligvis holder apporten bedre. (vanligvis er jeg helt mot dralek, men måtte rett og slett bare bite i det sure eplet, og det funka!)

2.Tren apport med alt annet enn apportbukken! Votter, bamser, knuter, ball, osv. Apportbukken er gjerne ekkel og tung.

3.Ros han opp i skyene hver gang han bærer noe i munnen, om det så er en sokk. Gjør han STOLT!

Osv. Dette må jo sikkert justeres. Men er sånn jeg begynte hele remsa hvertfall! Jeg bruker fortsatt VELDIG mye av meg selv for å få en fin apport, men han er interessert hvertfall og spytter den ikke ut!

Guest Christine
Posted

Tusen takk :lol:

Han holder nå apporten til jeg sier slipp en del ganger.. :D

Nå blir det å plukke opp apporten.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...