Gå til innhold
Hundesonen.no

Mental test?


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vet om det er noen kurs(?) mentaltester i nærheten av Jessheim/Kløfta? Hva går et slikt kurs ut på?

Hva kan man lære om hunden? Hva beviser/avkrefter en slik test?

Er det jeg som har hunden hele tiden eller er det noen som har henne for meg?

Noen som vet hvor mye det koster?

Jeg hørte om noe i Sørumsand til 750 men er ikke sikker på om det er det samme.

Skrevet

Jeg tror det ligger inne på NKK sine sider om ulike tester og hvor hen de foregår (de norske er ikke offisielle etter hva jeg har forstått). Selv drar jeg til Sverige i morgen for å gjøre mentalbeskrivelse av Amigo. Skla komme tilbake med resultatene etterhvert!

Her er det programmet vi skal gjennomføre - og disse momentene er de samme overalt:

Mentalbeskrivelse hund (MH)

Skrevet

Loke skal ta MH i sverige til sommeren sannsynligvis.MH er ikke en test men en beskrivelse og brukes ofte i avlsøymed og for at eier skal lære mer om hunden sin. Jeg for min del er kjempespent på endel av momentene da jeg hørt mange fortelle at hunden reagerte anderledes enn det de hadde forestilt seg. Så vidt jeg vet er slike tester bare åpne for renrasede og registrerte hunder.

Her er en link til en finsk oppdretter som har lagt ut video av MH testene til mallene og heeleren sin på hjemmesiden sin.Se under videot.De finske er visst endel tøffere enn de svenske.

http://www.eloketun.net/

Skrevet

Loke skal ta MH i sverige til sommeren sannsynligvis.MH er ikke en test men en beskrivelse og brukes ofte i avlsøymed og for at eier skal lære mer om hunden sin. Jeg for min del er kjempespent på endel av momentene da jeg hørt mange fortelle at hunden reagerte anderledes enn det de hadde forestilt seg. Så vidt jeg vet er slike tester bare åpne for renrasede og registrerte hunder.

Her er en link til en finsk oppdretter som har lagt ut video av MH testene til mallene og heeleren sin på hjemmesiden sin.Se under videot.De finske er visst endel tøffere enn de svenske.

http://www.eloketun.net/

Den Finske mentaltesten er på Høyde med den Svenske Korad eller Norske FA. Det er tøffere tester.

MH er en beskrivelse. Det er ikke noe man får bestått eller ikke bestått på. Bare en beskrivelse av hva hunder gjør. Dette er en "mild" test som (etter min mening) alle hunder burde greier uten varige meen.

Om du ringer til klubbene som avholder testene så tar dem nok med blandingshunder også om plassen tillater det.

Skrevet

Da er vi tilbake etter MH i Sverige. Det var en meget interessant opplevelse og jeg fikk sett litt hva som bor i Amigo.

Det jeg drar utav denne beskrivelsen er at min hund ikke er den typen som stikker dersom det dukker opp noe skummelt; han blir stående og avvente og tilkjennegi at "her er jeg" samtidig som han er nysgjerrig og vil fram og undersøke. Når han har snust og sjekket det skumle, ja da er interessen over for hans del - han er ferdig med saken og vil videre.

Når det gjelder bråk og støy, så skvetter han litt men må fram og undersøke hva dette er for noe. Han er ingen pyse altså.

Forfølgelseslysten hans er ikke den aller sterkeste - han hadde minst av alle i kullet - men det er jeg bare glad for. Jeg trenger ikke en hund som MÅ løpe etter en katt som kommer forbi ham liksom... jeg så også at sluheten er der; når en ting er gjort èn gang, ja da gidder han ikke å gjøre det flere ganger - det er jo allerede sjekket ut så hva er vitsen? Dette er typisk stabijtenkning.

Han ble utsatt for 2 spøkelser. Han hadde full kontroll på begge to, noe som er vanlig for stabijen. En annen hund ville kanskje konsentrert seg om èn av dem. Sansen for detaljer ligger også sterkt hos ham; han bjeffet voldsomt mot dem når de kom i front, men så snart de snudde ryggen til forsvant det skumle og han løp fram for å undersøke dem.

Alt i alt en veldig lærerik seanse!

MH koster i Sverige 350 SEK. Beskrivelsen tok rundt en times tid gjennom løypa.

Skrevet

Jeg lurer litt på hva de vil oppnå med den finske testen? Hvorfor er den tøffere og hvilke hunder er den beregnet på? De aller fleste i slekta til Lyng har blitt testet i Finland, og jeg skjønte fra resultatet om det var noe jeg ville ha... Men ikke så mye mer... Det virker litt mer som at det kommer ann på dommeren i den finske, en god dommer skremmer hunden mer enn en dårlig dommer feks.. eller?

Skal teste Lyng, og har mulighet til å få tatt den i Finland (oppdretter fikser), men siden jeg ikke kjenner så godt til den så er det større sjanse for at vi dropper den og velger noe annet...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...