Gå til innhold
Hundesonen.no

Halting


Recommended Posts

Skrevet

Shetland Sheepdogen min på snart 2 år begynner lett å halte.

Det kan være at vi hærjer rundt på bakken, at han leker med andre hunder osv...

Jeg synes at dette virker litt skummelt, det har vært slik en stund nå.

Ingen av hundevennene hans begynner å halte(ikke så lett ihvertfall).

Har snakket med en venninne og hun sa at det kan være symptomer på Hofteledds Dysplasi(HD).

Er dette sannt?

hadde vært innmari kjedelig å få HD på han da jeg ser for meg en fremtid i Agility klasse 3(om ikke landslaget) :)

Noen som vet noe eller som har erfart noe lignende?

Skrevet

hei

Jeg har selv en hund på 5 som for ikke så lenge siden begynte å halte, va først hos dyrlegen å fikk smertestillende i håp om det kun var noe som hadde komt tilfeldig. Men det gikk dessverre ikke over å jeg gikk da igjen og fikk tatt røntgen av han. Det viste seg da at han hadde forkalkning i begge albuene. Noe som gjør at han vil mer eller mindre allti halte fra tid til annen. Men viss han er ekstra aktiv eller vi har gått for lang tur kommer det med en gang.

Ville derfor ha tatt kontakt med dyrlege og fått hunden røntgen viss det ikke går over. Viss det er bak han halter, er det dessverre ofte hd :)

Mariann

Skrevet

Det trenger ikke nødvendigvis være HD. Vet ikke hvordan det er med sheltiene, men på små raser er som regel patellaluxasjon (løs kneskål) et vanligere problem enn HD. Men det finnes selvfølgelig unntak. Det kan sikkert også være hundre andre muligheter. Det beste er å ta han med til dyrlegen å få det undersøkt.

Den ene hunden min begynte å hinke litt på det ene bakbeinet i høst. Det ble gradivs værre og etterhvert fikk vi konstatert at han hadde en korsbåndskade. Nå har han tatt det rolig i flere måneder og det ser ut som om det begynner å bli bedre. Håper at han slipper å operere og at vi kan gå lange turer igjen snart.

Håper også at du finner ut av hva som feiler hunden din, og at det er noe som er enkelt å fikse på :)

Skrevet

Må bare skyte inn her at halting også kan være HELT harmløst.

Har slitt litt med halting på Mala, men det er bare en liten strekk.

Så ikke tenk det værste :)

Skrevet

Må bare skyte inn her at halting også kan være HELT harmløst.

Har slitt litt med halting på Mala, men det er bare en liten strekk.

Så ikke tenk det værste ;)

Ok!

Takk for alle svar!

Begynte å bli ganske bekymret nå :)

:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...