Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg har funnet ei vipe!


Silje_M_H

Recommended Posts

Skrevet

I dag gikk jeg tur med Zira på et jorde. plutselig så hu ei vipe og begynte å løpe etter den. Jeg brøy meg ikke noe om det, siden hu alltid pleier å gjøre det, for fuglene flyr jo bare sin vei. Men ikke denna nei. Den begynte å løpe rundt og skrike. Letta litt fra baken, men landa raskt igjen. Zira fakk tak i den. Hun beit ikke eller noe. men lekte med den med labben eller noe. Når jeg fikk henta inn Zira lå vipa med hue ned i snøen.

Men den pusta, så jeg tenkte at den kanskje bare spilte død eller noe. Så jeg fortsatte turen. Men når jeg kom tilbake lå den fortsatt slik. Jeg tenkte at den kanskje hadde brekt nakken eller noe, siden huet lå i en merkelig stiling. Men da jeg satte den opp for å ta den i en bøtte, kvikna den plutselig til. Den begynte å løpe rundt. Og når jeg kom etter den begynte den å rope. Men den ville ikke fly, men tok vingene ut, og det så ikke ut som om det var noe galt med dem.

Jeg har den nå i et bur utefor huset. Jeg kunne jo ikke la den gå rundt på jordet, kunne jeg vel? Det er jo en del rev her, og den kunne blitt et lett bytte..

Så jeg lurer rett og slett på hva jeg skal gjøre? Noen som har greie på fugler her? Jeg har lite lyst til å kakke den i huet, når det ikke ser ut som det er noe åpenbart galt med den. Den ser jo frisk og fin ut. Akkurat nå håper jeg på at den bare har fått seg en knekk, og at den bare skal begynna å kunne fly av seg selv igjen..

Guest Christine
Skrevet

Vi ringte falken vi.. :) Som behandlet fuglen, og satte den ut igjen. Vi fikk da bilder av fuglen, og e liten logg om hvordan den ble tilslutt :)

Skrevet

Sørg i hvert fall for at noen fuglefolk får sett på den :)

Akkurat vipene er litt spesielle, mange steder her i Bergen står det skilt om hekkende viper, det ser man sjeldent om andre fugler. De legger eggene og har ungene på bakken, gjerne på flatmark i litt høyt gress. Taktikken for å holde andre unna egg/unger er å sirkle over en annen plass enn der redet er, samt skrike noe *****, for å forvirre en evt "fiende". Det har faktisk hendt at de har angrepet mennesker.

Ta gjerne litt ekstra hensyn der man vet de holder til, nå er det jo båndtvang så egentlig er det et ikke-tema.

Edit: viiiiper!

Skrevet

Hei

Det første du må gjøre er å bestemme deg for om du har tid og ork til å prøve å få den på beina igjen. Sjansen er der for at den aldri vil lære å fly skikkelig og da må du ta vare på den. Har du ikke tid eller ork til det, samt råd/lyst til å investere i mat og sånt til den, så ring falken eller en vet.

Dersom du finner ut at dette er noe du vil prøve på så må du først finne en lun, varm og litt mørk plass til den. Nå finner ikke jeg fugleboka mi i farten så vet ikke hva viper spiser. Men dersom den lever av insekter/åtsler så funker whiskas kattemat for kattunger utmerket, den i porsjonsposer. Du kan også gi rå kjøttdeig, fortrinnsvis uten vann og salt, og litt egg. I dyrebutikker selger de somregel witte mollenprodukter til fugler (litt usikker på skrivemåten). Der har de en blanding som er laget av enten etterligninger etter insekter eller faktik insekter, litt usikker her. Det er kjempebra for insektspisere. Ellers så er det bare å gå ut og grave etter mark. :)

Skrevet

Nei huff.. jeg tror ikke jeg er helt klar for å bli mor til en fugl:p Så jeg tror heller jeg får prøve å få tak i noen. Noen som har en mail-adresse eller noe jeg kan kontakte noen på?

Akkurat nå står den ute i et bur, men jeg tenkte å prøve å slippe den ut en gang før jeg gjør noe. Kanksje det har skjedd et mirakel så den plutselig kan fly igjen?

Når dere sier falken, mener dere den vanlige? Dem som kommer og låser opp biler og sånt? Noen som har et nr?

Skrevet

Viper er jo insektsetere hvis jeg ikke husker feil.. Spiser mark og sånt..

Får prøve å ringe på falken eller en veterinær, så finner dere nok ut av det.. Ønsker deg lykke til med pippipen.. Viper er fine fugler

Skrevet

Om den ikke er flyvedyktig enda, mange dager etter så er det mest humane å kakke den i hodet...

Fugler viser ikke smerte, men den kan være i store smerter...

Skrevet

Nå er den levert til "fuglehjelpen" så nå får den det nok fint:) Den skulle bli sjekket av veterinær og greier.

Skrevet

Nå er den levert til "fuglehjelpen" så nå får den det nok fint:) Den skulle bli sjekket av veterinær og greier.

Så bra :P Sånne omtenksomme mennesker som deg skulle vi hatt flere av Silje.. :P Hihi

Skrevet

Lot den stå i quoten din.. ;)

Må ikke dø, det holder med kramper i magen for min del...

Off-topic:

Må bare spørre; hvor i Bergensområdet kan nysgjerrige turister få beskue hekkende vipser? :):)

Pleier det være mange tilskuere slik at man må komme tidlig for å få en fin utsiktsplass å fotografere fra?

mvh

HeliX

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...