Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nova scotia duck tolling retriever

Dette er en forholdsvis ny rase som kommer fra Canada, og rasen blir populært kalt for toller. I Norge finnes det ikke så mange av rasen, men den blir stadig mer populær.

Tolleren er en ivrig og livlig hund, og den har et høyt aktivitetsnivå. En god representant for rasen skal virke oppvakt og ha en hurtig, rusende arbeidsform. Utholdenheten er likevel stor. Tolleren skiller seg litt fra de andre retrieverne fordi den ikke bare har i oppgave å apportere skutt og skadeskutt vilt, men også skal lokke endene i vannet inn mot stranden slik at de kommer innenfor skuddhold. Denne arbeidsoppgaven blir utført ved at hunden leker på stranden, forsvinner litt og kommer tilbake til vannkanten for å leke videre. På denne måten blir endenes nysgjerrighet vekket. En toller er altså også en leken hund.

  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
Skrevet

post-1478-1167310471_thumb.jpg

Det er kjempemorsomt å gå på byen med en tollervalp. Alle rundt deg ser på hunden og sier Åååå. mange barn kommer og spør om de kan få klappe hunden og sier " den var kjempesøt! "

( Utrolig fine øyne Sico hadde! )

  • 1 month later...
Guest Just me!!
Skrevet

Hihi, jeg skal være tante for Helene's fremtidige toller! :hmm:

Tollerlabben's Dot dom Millie

Millicutie.jpg

537a279f.jpg

Milliesnuppa.jpg

Millielek7.jpg

Millielek9.jpg

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Skrevet
9000-9500kr

Jepp :P

Tolleren er fin den :P Men har mått utrolig mye dårlige eksemplarer :) Så jeg tviler på at jeg velher den igjen. Min lille tulle er jeg meget fornøyd med :P Bortsett fra et mini-problem som gjør at hun ikke takler at mindre eller like store hunder skal herske over henne. Det skjønner jeg jo genetlig.. Men hun får ikke reagere som hun gjør <_< Møter desverre stadig Tollere med agresjons problemer :P

Legger inn noen flere bilder av min lille skjønnhet jeg :angel: :

Sonetreff-Osloapril07010.jpg

Sonetreff-Osloapril07090.jpg

Phoebe og søster Josie deler pinne :P

PhoebeJosiebaderapr07003.jpg

Phoebejo184.jpg

Phoebe og Nana :D

IMG_8020.jpg

IMG_9512.jpg

IMG_9557.jpg

heidii133-1.jpg

  • 3 months later...
Skrevet

Tolleren er utrolig allsidig. Hun er jo med på alt! Vil helst være sammen med flokken da:) Hun er blanding av Toller og badeand:) Hopper fra brygga uten at vi har kasta ballen engang så det er moro.. Utrolig god på apport er hun også. Måtte bare skyte litt av jenta mi:)

post-1141-1186408628_thumb.jpg

post-1141-1186408641_thumb.jpg

  • 7 months later...
  • 6 months later...
Skrevet

Det er ikke noe som er søtere enn en tollervalp.

Å jo mer jeg blir kjent med denne rasen, jo mer skjønner jeg at dette er en brukshund! En toller som får jobbe er lykkelig!

Gå inn på ostlandstollerne.com for mer info om jakttrening med din toller.post-2807-1223316965_thumb.jpg

Skrevet

Tolleren er en flott rase (jeg bor med en), men desverre har jeg møtt altfor mange eksemplarer som er nervøse, eller mindre "stabil" (og jeg har møtt en god del). Har også snakket med en som driver et hundepensjonat, som aldri hadde hatt inne en hannhundtoller som gikk bra med andre hannhunder.

Jeg har møtt veldig gode eksemplarer også, men jeg tror man må være veldig kritisk til valg av valp når du kjøper toller i Norge.

Det er også viktig å vite at tolleren ikke er typisk andre retrievere.

  • 3 weeks later...
Skrevet
Tolleren er en flott rase (jeg bor med en), men desverre har jeg møtt altfor mange eksemplarer som er nervøse, eller mindre "stabil" (og jeg har møtt en god del). Har også snakket med en som driver et hundepensjonat, som aldri hadde hatt inne en hannhundtoller som gikk bra med andre hannhunder.

Jeg har møtt veldig gode eksemplarer også, men jeg tror man må være veldig kritisk til valg av valp når du kjøper toller i Norge.

Det er også viktig å vite at tolleren ikke er typisk andre retrievere.

*klippe bort bildet*

Veldig pen rød-farge på den tolleren. :P

Har en ganske nervøs toller selv. (blir skremt av de minste ting.) Mange jeg treffer som har toller kan fortelle det samme.

Er for det meste litt for høye lyder og brå bevegelser som er skremmende, men merkelig nok reagerer hun ikke på skudd.

Skrevet

Viktig det som blir sagt om valg av oppdrettere. Det er vel bare en liten håndfull oppdrettere jeg ville kjøpt valp av her i Norge. Det er endel dårlige linjer ute å går, og mye useriøst blant oppdretterene.

Min lille bebis lengre opp her har blitt stor bebis:

IMGP3532.jpg

IMGP2940_web.jpg

decoy.jpg

  • 3 months later...
Skrevet

Hei.

Har sett på mange raser, og funnet ut at tolleren vil passe meg bra.

Men etter å ha lest denne tråden er jeg en smule tankefull. Har vært innpå å sett på de ulike oppdretternes hjemmesider og lagt meg opp en del tanker. Har tenkt å ta kontakt med de oppdretterne som jeg føler driver ett bra oppdrett av disse fantastiske hundene.

Men det jeg lurer på er om noen av dere som har tollere veit av en oppdretter som dere er fornøyd med.

Sier tusen takk til all hjelp jeg kan få.

Skrevet

Oi, denne tråden har jeg ikke sett før. :)

Tolleren er nok dessverre kjent for å være mer eller mindre nervøse ja, og at hannhundene ikke går overens med andre hannhunder, der kjenner jeg meg godt igjen. Nervøsiteten ser jeg ikke på som et problem i hverdagen, han skvetter lett, men er vanligvis like kjapp til å avreagere.

Bildespam har jeg sitter og savner gutten min.. (Han er hos foreldrene mine fram til midten av februar pga løpetid)

IMG_1767.jpg

IMG_1582.jpg

sicost.jpg

hoho0042.jpg

hoho033.jpg

pics41.jpg

oppstilt.jpg

sicopeneste.jpg

IMG_7303.jpg

Skrevet

Først; *sukk* Vakre, flotte nydelige Decoy :)

Second: For et bilde! Han ser jo helt gal ut :)

Hvis jeg skulle kjøpt toller nå, så hadde jeg sett på linjer, mentalitet og prøvd å få snakke med tidligere valpekjøpere (ikke bare de som har hunder på fôr, men "ordinære" valpekjøpere og). Men det er meg, jeg er litt 'brent'. :closedeyes:

Skrevet

Tollern er herlig. Hurra for tråder som blir dratt opp, forresten. Det er ikke alltid irriterende... :) Vil ikke gå inn på det med oppdrettere. Vi har jo et skikklige eksempel på fysisk toppkvalitet, men mental fjasko fanfare. Det var dèt kullet. Millie som det er bilde av lenger opp i tråden er halvsøster til vår Fibi og en superhund. Derfor overlater jeg til de som kan mer om det å anbefale oppdrett. Men altså i den Canadiske raseboka mi er ikke tolleren anbefalt til familier med barn under 13 år. Det sier kanskje litt om hvilke hensyn hunden krever.

  • 1 month later...
Skrevet

Hei!

Er det noen som vet hvor mye en toller valp kan koste? Planlegger å skaffe meg en toller til neste vår og vil vilte litt om pris :icon_confused:

Klem fra meg

Skrevet
Hei!

Er det noen som vet hvor mye en toller valp kan koste? Planlegger å skaffe meg en toller til neste vår og vil vilte litt om pris :icon_confused:

Klem fra meg

Det enkelste og beste er vel å sjekke litt rundt etter oppdrettere og ringe dem og høre litt? Spørre litt om hva de legger vekt på i oppdrettet sitt, og sånt, f.eks.? Tror nok du tjener på å sjekke litt først, og ikke bare ringe og spørre hvor mye en valp koster :cry::icon_redface:

Skrevet

Jeg har tenkt til det, men om noen har kjøpt tollere så hadde det vært fint å vite ca pris de har blitt kjøpt for.Var det jeg lurte på nå. Har du toller? Hva betalte du for din?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...