Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid og aggresivitet?


Synne N

Recommended Posts

Skrevet

I dag når jeg var på tur med Kali møtte jeg en venninne med en labrador tispe på 5 år. De hilste og snuste på hverandre og sånn. Jeg hadde noen godbiter i lomma og denne labradoren er jo DET matvraket, så den sto jo å tigga så bare det. Kali ble helt stressa av det å reagerte aggresivt. Det ble litt små slossing, men det var over på 2 sek. Vi tok hunden vekk, men den kom bort litt etterpå og skulle beskytte maten jeg hadde i lomma, og det ble litt småkrangling igjen. Jeg vet at på dette stadiet i løpetiden skal tipene være litt sånn små bitchi for å holde hannhunder vekke , men dette var en tispe.

Har dette noe med løpetiden å gjøre,hun har aldri vært så voktende før? Er det noe hun har vokst seg til, eller kanskje hun følte seg truet av situasjonen..?

Har noen av dere hatt lignende opplevelser fordi det er ikke likt henne?

EDIT: Var litt kluss i teksten

Skrevet

Jeg lot henne ikke stå å vokte, det skjedde veldig plutselig og begge hundene var løse, så hvis jeg hadde tatt henne vekk ville jo den andre fulgt etter å gjort henne enda mer stressa. Vi slapp dem løs litt etterpå og da lekte de helt fint, men så kom labradoren bort til meg å begynte å vokte mine godbiter, da vokta jo ikke Kali.

Skrevet

Jeg lot henne ikke stå å vokte, det skjedde veldig plutselig og begge hundene var løse, så hvis jeg hadde tatt henne vekk ville jo den andre fulgt etter å gjort henne enda mer stressa. Vi slapp dem løs litt etterpå og da lekte de helt fint, men så kom labradoren bort til meg å begynte å vokte mine godbiter, da vokta jo ikke Kali.

Ah... sånn sett ja.

I løpetid har tispene gjerne klørne helt ute. Så det går nok over :wub:

Skrevet

Har sett flere tisper som er skikkelig sure og grinete i løpetiden. Er vel noe som følger med.. Min hund sloss litt med ei løpsk tispe nå nylig, fordi Hera ville leke, mens tispa bare var sur. Så da fløy tispa i Hera, og Hera gjorde igjen/forsvarte seg. Men det gikk fort over. Ble mest bare kjefting mellom dem. :wub: Heldigvis er ikke Hera blitt sur Bitch enda. hehe

Skrevet

Kjenner meg veldig igjen her - Aika - polartispa mi - blir veldig påpasselig i løpetida. Hun skal vokte over selv det kjedelige og TOMME matfatet sitt - og det gjelder overfor både den andre tispa og den unge hannen i heimen.

Jeg tror hun har PMS :D , for så sur kan hun bli. Ligner meg uka før jeg får mensen - kort lunte og null humor B) Neida. Fra spøk til alvor: jeg merker alltid at det er løpetid på gang siden hun får slike humørsvingninger og dette med å vokte ting da. Ellers er hun snill jente :wub: .

Skrevet

Det var det jeg trodde :D Hun har vært skikkelig bitchi mot andre hunder i det siste. Lille pysejenta mi har blitt skikkelig tøff i trynet :wub: Også har hun blitt mye mer intressert i godbiter og nå.. merkelig det der.

Skrevet

Chicka var bitch hun også når hun hadde løpetid, hanner var ok (så rart :D ) mens tisper skulle holde seg langt unna. :wub:

Men jeg ville nok ikke latt labradoren stå og tigge heller, en hund skal ikke tigge go biter liksom.

Skrevet

Det var ikke så mye jeg kunne gjøre med at hun tigget etter godbitene jeg hadde i lommen, hun som eide den tok jo hunden vekk når den ble voktene.

Juhu, mitt innlegg nr. 1000!

Skrevet

Hei...fikk sjokk av min egen hund andre løpetiden hennes,hun er jo vakthund men hun er ekstrem rundt disse tider. Hun er sint på både tisper og hanner så er ganske slitsomt.Forrige gang gikk det over så satser på at det bare er hormonene som løper løpsk.

Hilsen CJ

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...