Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg får lov til å ha en hund til!


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Og med den overskriften tenker alle at jeg er seksten og har fått lov av mor og far til å ha en hund til! Og så er sannheten at jeg er nesten i bestemoralder, og har en mann som plutselig har åpnet for å ha en hund nummer to! Jeg hoppet høyt av overraskelse, for selv om han elsker Pippin så har han hele tiden sagt at en hund er akkurat nok. Nå kan jeg begynne å tenke helt seriøst på hvilken rase jeg ønsker meg!! En wheaten til? Eller kerry? Briard? Er det noen som har gode råd om valg av rase som kan passe sammen en wheaten i gemytt? Jeg ser liksom for meg en hund på omtrent samme størrelse som en wheaten, og gjerne med endel pels. Jeg ser litt svart på det med røyting, men dere andre holder jo ut hundehår over alt...

Skrevet

Haha Lizzie, du husket at jeg er svak for Smouser :wub: De er jo søte, men litt små, og igrunnen ikke noe som jeg vurderer seriøst, ikke nå lenger iallfall.

Skrevet

Haha Lizzie, du husket at jeg er svak for Smouser :wub: De er jo søte, men litt små, og igrunnen ikke noe som jeg vurderer seriøst, ikke nå lenger iallfall.

Hi hi så gøy da at du skal få en hund til.

Selv har vi 3 Boxere hjemme,Så selvfølgelig anbefaler jeg Boxer på det sterkeste!

En hææærlig rase på alle måter.

Skrevet

Så gøy da, gratulerer! :wub:

Flere terriere røyter jo minimalt da, samme med schnauzere.

Hva med en welsh terrier? Eller airdale?

Briard høres jo også spennende ut da, og kerry blue!

Håper du får valgt den rette rasen ihvertfall, hold oss oppdatert :D

Skrevet

Håper du får valgt den rette rasen ihvertfall, hold oss oppdatert :D

Ja, jeg kommer nok til å mase mer om dette framover. :wub: Men som da jeg skulle ha den første hunden (Pippin), så kommer jeg nok til å ta meg god tid denne gangen også, først velge rase og så velge oppdretter, og så bestille valp. Det kan som kjent ta både vinter og vår.

Skrevet

Jeg tror en kerry passer veldig godt med en wheaten, nydelige hunder med samme aktivitetsnivå og pelsstell :wub: Noen av de kan være litt tøffere, men de skal visst være fantastiske hunder med rett sosialisering :D

Ingen Kerry?- da må du nesten ha en wheaten :D

Skrevet

Så moro! Gratulerer :)

Familien til svigerinnen min har to wheaten terriere. Skikkelig skjønne hunder, men tispa er veldig redd og usikker. Det har nok med at hun er omplasseringshund og bare bodd på oppdretters kennel.

Kjenner to kerry blue terriere og begge er usosiale særlig mot andre hunder. Den ene liker bare folk i familien, mens den andre ikke liker familien sin heller. Vet ikke om det er vanlig for rasen.

Lykke til!

Skrevet

Hihi, så morro :D

Når jeg leste trådnavnet tenkte jeg du var 15 - 17 ja, så jeg må si jeg smilte ekstra når jeg leste ;)

Lykke til med jakten på rasen da :icon_clapping:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...