Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg får lov til å ha en hund til!


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Og med den overskriften tenker alle at jeg er seksten og har fått lov av mor og far til å ha en hund til! Og så er sannheten at jeg er nesten i bestemoralder, og har en mann som plutselig har åpnet for å ha en hund nummer to! Jeg hoppet høyt av overraskelse, for selv om han elsker Pippin så har han hele tiden sagt at en hund er akkurat nok. Nå kan jeg begynne å tenke helt seriøst på hvilken rase jeg ønsker meg!! En wheaten til? Eller kerry? Briard? Er det noen som har gode råd om valg av rase som kan passe sammen en wheaten i gemytt? Jeg ser liksom for meg en hund på omtrent samme størrelse som en wheaten, og gjerne med endel pels. Jeg ser litt svart på det med røyting, men dere andre holder jo ut hundehår over alt...

Skrevet

Haha Lizzie, du husket at jeg er svak for Smouser :wub: De er jo søte, men litt små, og igrunnen ikke noe som jeg vurderer seriøst, ikke nå lenger iallfall.

Skrevet

Haha Lizzie, du husket at jeg er svak for Smouser :wub: De er jo søte, men litt små, og igrunnen ikke noe som jeg vurderer seriøst, ikke nå lenger iallfall.

Hi hi så gøy da at du skal få en hund til.

Selv har vi 3 Boxere hjemme,Så selvfølgelig anbefaler jeg Boxer på det sterkeste!

En hææærlig rase på alle måter.

Skrevet

Så gøy da, gratulerer! :wub:

Flere terriere røyter jo minimalt da, samme med schnauzere.

Hva med en welsh terrier? Eller airdale?

Briard høres jo også spennende ut da, og kerry blue!

Håper du får valgt den rette rasen ihvertfall, hold oss oppdatert :D

Skrevet

Håper du får valgt den rette rasen ihvertfall, hold oss oppdatert :D

Ja, jeg kommer nok til å mase mer om dette framover. :wub: Men som da jeg skulle ha den første hunden (Pippin), så kommer jeg nok til å ta meg god tid denne gangen også, først velge rase og så velge oppdretter, og så bestille valp. Det kan som kjent ta både vinter og vår.

Skrevet

Jeg tror en kerry passer veldig godt med en wheaten, nydelige hunder med samme aktivitetsnivå og pelsstell :wub: Noen av de kan være litt tøffere, men de skal visst være fantastiske hunder med rett sosialisering :D

Ingen Kerry?- da må du nesten ha en wheaten :D

Skrevet

Så moro! Gratulerer :)

Familien til svigerinnen min har to wheaten terriere. Skikkelig skjønne hunder, men tispa er veldig redd og usikker. Det har nok med at hun er omplasseringshund og bare bodd på oppdretters kennel.

Kjenner to kerry blue terriere og begge er usosiale særlig mot andre hunder. Den ene liker bare folk i familien, mens den andre ikke liker familien sin heller. Vet ikke om det er vanlig for rasen.

Lykke til!

Skrevet

Hihi, så morro :D

Når jeg leste trådnavnet tenkte jeg du var 15 - 17 ja, så jeg må si jeg smilte ekstra når jeg leste ;)

Lykke til med jakten på rasen da :icon_clapping:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...