Gå til innhold
Hundesonen.no

lesbiske nektes hund


fidelio

Recommended Posts

Skrevet

" Den svenske kenneleieren nektet i 2005 en kvinne å kjøpe hund fordi hun er lesbisk. Nå er han dømt til å betale 20.000 i erstatning. Nacke tingsratt i Sverige slo torsdag fast at kvinnen ble diskriminert fordi hun var lesbisk, melder TT."

Min første tanke var bra for damen, men så tenkte jeg. Kan man ikke velge sine kjøpere? Hva hadde skjedd hvis han ikke ville selge hund til henne fordi hun var fx. uansvarlig? Feil grunnlag, ja. Men er det ikke ett prinsipp at oppdrettere skal være nøye med eventuelle valpekjøpere?

Skrevet

blir jo litt teit å argumentere ang legning og hund, kjenner faktisk homser og lesber som eier hund, og de er kjempe flinke...

men nå vet jo ikke hele saken, kan jo hende at oppdretteren mente at hun var uegnet som person uansett liksom?

er masse tanker, har oppdretter sagt rett ut til damen " du får ikke kjøpe hund fra meg pga din seksuele legning"??

syntes det virker litt dumt jeg...er det sant?

Skrevet

det er sant, det øverste er sakset fra tekst tv.

Idiotisk begrunnelse, men han kan jo ha hatt andre grunner og bare blitt saksøkt? Oppdretteren min har nektet mange..

Skrevet

man kan jo velge sine kjøpere, og så lenge det ikke er bevist at det var fordi damen var lesbisk at damen ikke ville selge, så ser jeg ikke problemet. Men om hun derimot ikke ville selge fordi kjøper er lesbisk, såsynes jeg hun går for langt, men å måtte betale erstatning på 20.000 det var veeeldig drøyt synes jeg..

Skrevet

Helt på tryne, lesbiske og homser er mennesker de og bare de liker det motsatte kjønn... Hvorfor skulle ikke de få ha hund på lik linje så oss. Idioti :wallbash:

Skrevet

Sorry meg men :icon_redface: Det er mange idiotiske mennesker der ute! :rolleyes:

Hadde vaplekjøper vært uansvarlig så er jo det en ting da, men pga seksuell legning....? :wallbash:

Skrevet

Jeg er god venninde med to lesbiske og de har 2 hunder hallo skulle de lixom ikke fått kjøpt disse hundene da for de at de er lesbiske herregud blir for teit spørr du meg :wallbash: jeg ser ikke ned på lesbiske eller homser de får leve sitt egent liv som de vil.. mennesker de og!

Skrevet

Jeg er god venninde med to lesbiske og de har 2 hunder hallo skulle de lixom ikke fått kjøpt disse hundene da for de at de er lesbiske herregud blir for teit spørr du meg :wallbash: jeg ser ikke ned på lesbiske eller homser de får leve sitt egent liv som de vil.. mennesker de og!

kjempebra sagt Tine! er såååå enig! :icon_redface:

Skrevet

Jeg skjønner rett og slett ikke hvordan den lesbiske valpekjøperen har klart å bevise at hun ikke fikk kjøpt hund pga. legning? Oppdretteren må jo være tilnærmet hjernedød for at hun skal ha fått tilstrekkelige bevis for det.

Merkelig verden. Fatter for så vidt heller ikke at valpekjøperen orker å gå til sak over noe sånt. Greit om hun hadde mistet en jobb eller noe sånt pga legning, men i dette tilfellet måtte det da bare være å finne en annen oppdretter? Det finnes da tusen grunner til at man foretrekker en oppdretter framfor en annen, og i dette tilfellet er jo grunnen åpenbar.

Skrevet

Jeg skjønner rett og slett ikke hvordan den lesbiske valpekjøperen har klart å bevise at hun ikke fikk kjøpt hund pga. legning? Oppdretteren må jo være tilnærmet hjernedød for at hun skal ha fått tilstrekkelige bevis for det.

Merkelig verden. Fatter for så vidt heller ikke at valpekjøperen orker å gå til sak over noe sånt. Greit om hun hadde mistet en jobb eller noe sånt pga legning, men i dette tilfellet måtte det da bare være å finne en annen oppdretter? Det finnes da tusen grunner til at man foretrekker en oppdretter framfor en annen, og i dette tilfellet er jo grunnen åpenbar.

Da trengte jeg ikke skrive så mye jeg -har samme tankene selv :icon_redface:

Skrevet

hvordan kan hundene ha problemer hos ein lespisk eier? de er ikke anderledes når det gjelder dyr!! det er jo bare at de liker samme kjønn! det har jo apsolutt ingenting å gjøre med dyrehold!

Skrevet

Det går faktisk begge veier. Jeg er lesbisk og har en del homofile venner. De har opplevd å bli fortrukket som valpekjøpere framfor unge heterofile. Oppdrettere har fortalt at de er skeptiske til å selge til småbarnsfamilier på grunn av den utbredte "allergien" som så ofte dukker opp ca ett år senere. Særlig unge hannhunder er det lett for små barn å bli allergiske mot. Dette er da like diskriminerende i grunn..?

Jeg synes det er trist hvis man som oppdretter ikke skal kunne velge sine valpekjøpere selv, uten å bli rettslig forfulgt i ettertid. Det er helt tragisk hvis man skal miste retten til å bruke magefølelsen når man skal selge et levende individ til en fremmed person. Jeg har da vel ikke, fordi jeg er flatbanker, rett til å kjøpe valp der *jeg* måtte ønske?

Skrevet

Rett å slett tragisk!

At en oppdretter nektet ei lesbe å kjøpe hund, pga av det. Legning er vel det minst ubetydelige når man snakker hundekjøp? Så lenge bikkja får et godt hjem ser jeg ingen problemer.

Skjønner faktisk godt at hu gikk til sak. Om jeg hadde vært lesbisk, og ikke hadde fått kjøpt hund pga. av det, så hadde jeg nok blitt veldig såra.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Takk for svar.  Nei, jeg har alltid ment og prøvd å unngå å hilse på hunder. At hunden min bare skal lære seg at andre hunder eksisterer, men at han ikke har noe med de å gjøre. Annet enn de 2-3 hundevennene han har. Det skal jo sies at vi bor på landet, så ferdes mest i skog og fjells, så vi møter ikke folk eller hunder så ofte hjemme. Men han er veldig trygg og grei, mtp han har vært med meg på jobb over hele landet siden han var 10 uker. Har tatt han med meg inn til byen ved noen anledninger for sosialisering, altså se men ikke røre, og det går stort sett kjempe flnt. Men da er det mer avstand, og jeg har prøvd med alle mulig godbiter og ball, og det er som en bc flest at det er ballen som er best. Men det bruker vi svært sjeldent da han girer seg opp altfor mye og mister fokus. Med ballen kan han være løs blant hunder og folk uten å bry seg om de. Hadde vært morsomt å hatt halvparten av fokuset hans uten ball, som han har med ball 😀 Nå blir han 2 år om en mnd, og problemet rundt hunder har blitt mye bedre. Og vi har ikke gjort noe annerledes egentlig, annet enn å prøve å få mer avstand. Han kan løfte litt på halen og pelsen, men ingen bjeffing eller knurring. Han lander veldig fort etter vi har passert også. Hadde ett tilfelle hvor en liten hund løpt mot og bjeffet og herjet i inngjerdet hage, da dro han i båndet og reiste litt pels. Men ingen lyd da heller, men ble fint med videre og snuste for seg selv i grøfta mens den andre holdt på i bakgrunn. Mye av det er nok pga båndet virker det som også. I langline hvor han får fler forsøk og muligheter til å tenke selv, før lina blir stram så går det bedre enn i kort bånd hvor det kanskje blir stramt med en gang. Så jeg tror jo vi er på bedringens vei, og at det vil bli enda bedre mellom 2 og 3 år 🤞
    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...