Jump to content
Hundesonen.no

Mest kjente raserepresentant av din rase


Fillerya

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Det var vel det bildet av Labbetuss og barne-TV? Siden trådstarter selv har en OES?

Selv har ikke min rase noen kjent representant siden den er så sjelden, men i andre raser vil jeg med en gang tenke på

Båtsmann i Tjorven (st. Bernhardshund)

Lassie (collie)

Rex i den tyske detektivserien med samme navn (schäfer)

og sikkert mange fler som jeg ikke kommer på...

Link to comment
Share on other sites

Historisk så er vel Hachiko den mest kjente akitaen:

Hachiko ble født i Odate i 1923 og kom til Tokyo to måneder senere. Hachikos eides av Dr. Ueno, professor ved Tokyo Universitetet. Dr. Ueno gikk bort da Hachiko kun var et og et halvt år gammel. I de følgende ti årene fortsatte Hachiko å gå til Shibuya stasjonen hver aften for å vente på sin eier trass at han var død. Hachiko selv dog i 1935. Hachikos historie beveget hele det japanske folket. Navnet ”Hachiko” ble ikke bare kjent i hele landet, men også utenfor landets grenser.

I Europa er det vel Seihoh of Juntaido som er den mest berømte:

Seihoh var en japansk import som gjorde det veldig godt på utstillinger på 90-tallet. 4 WW-Championater (4 BIR, og 2 BIG plasseringer), 3 x EW-Championater (3BIR, og BIG + BIS-plassering), Championat titler i 20 land. 26 Int BIS i 10 land, bare for å nevne noe.. I 1999 ble han også BIS i ”Collare d’Oro” konkurransen i Italia.

Link to comment
Share on other sites

Det kommer vel litt an på hvem man spør.

Man sier jo at hunden til Simpsons (Santa's Little Helper) er en greyhound, men etter den relative størrelsen å dømme mener jeg bestemt det må være en whippet. Typisk nok - selv om det er mange ganger flere whippets i Norge en greyhounds, må man gjerne fortelle folk at man har en rase som ser ut som en liten greyhound for at de skal nikke gjenkjennende.

I Norge vil jeg vel tro at rasens eneste bamsevinner fra 2000 - Paper Moon's Parisian Maiden (Trude) - bør være den mest kjente representanten.

Ellers har rasen to BIS-vinnere på Crufts, Pencloe Dutch Gold i 1992 og Cobyco Call the Tune i 2004.

På verdensbasis er det vel for tida tragisk nok whippeten Vivi som har fått mest oppmerksomhet. Hun kom seg løs og forsvant fra flyplassen på vei hjem fra Westminster-utstillingen i New York. Letingen pågår fortsatt over en måned etterpå, så langt uten hell.

Link to comment
Share on other sites

hmm.. Mest kjente innen film/tv vet jeg faktisk ikke.

Men i filmen "good boy" var det med en berner:

B00018WL4E.01._SCLZZZZZZZ_.jpg

Utstillingsmessig så er det DK N FIN NORD INTuch EUV97 KBH97 VV Sennetta's Sixten som er mest kjent her i Skandinavia.

sixten.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja, og så må vi vel ikke glemme Eddie - Parson Jack Russel (tror jeg ?) i komiserien Frazier! Historien bak den hunden er egentlig fantastisk - den var en stray dog som var mannevond og som skulle avlives. Helt til en hundetrener abdopterte ham og vips! så er han TV-stjerne...

Link to comment
Share on other sites

Det er ikke så mange som har hørt om Griffon Bruxellois, men de fleste har hørt om "Verdell¨ (Jill the Dog), hunden i Livets Lyse Side (As Good as it Gets) m/Jack Nicholson.

Jeg var ikke klar over dette da jeg bestemte meg for rasen, det var faktisk en oppdretter som fortalte meg det. Men det er vel kanskje ikke så rart at jeg ikke hadde lagt merke til det, Jill the Dog er ikke akkurat den beste representanten for rasen med sin alt for lange pels. Jill har forresten samme eier/trener som hundene som spilte Eddie i Frasier (Jrt, ikke Prt)

Link to comment
Share on other sites

Bearded collie

Veldig få personer engang har sett filmen "A boy and his Dog" fra 1975 m Don Johnson (som en meget ung mann) og kompisen hans - en Bearded collie. Og de få er kanskje så ekstreme film-nerder at HUNDEN kanskje er det siste de tenker på..

Også har vi jo en nesten-Beardis på intro'n og mange av de tidligste episodene av Huset På Prærien (men igjen 30 år siden..).

MEN vi får "vår" nå - med den nye Disneyfilmen The Shaggy Dog som nettopp har kommet på kino i USA. Den er med Tim Allen, Kirsten Davis, Robert Downing Jr., Danny Glover - og en faktisk ganske pen Bearded Collie.

Filmen The Shaggy Dog ble sist filmatisert (50-tallet?) med en Old English Sheepdog - men denne gangen har de brukt en Beardies.

Ellers - Jack Russell'en fra the Mask gjorde at den rasen fikk ett oppsving har jeg hørt.. Den har vel et eget TV-program i USA også nå, tror jeg.

Chihuahua - enorm PR fra Taco Bell-reklamene (i tillegg til Paris, Britney, etc).

Pit Bullen Jake fra Rakkerungene.

Collie - Lassie, Schäfer - Rin Tin Tin..

Susanne

Link to comment
Share on other sites

I Norge er det vel Leo siden han er filmstjerne og greier.. :P

Har ikke peiling på noen andre..

Litt morsomt, I denne filmen er det en BC som er helt lik Kali, med det blåe øyet på samme sted og alt :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.



  • Nye innlegg

    • Når jeg fjerner meg selv eller han fra situasjonen begynner han å bjeffe, forså å fortsette atferden. Setter han da bak en grind eller går inn på ett annet rom hvor han ikke har tilgang. Det er ikke i forbindelse med mat, men han blir lett oppgiret. Han kan også være litt munnete bare ved vanlig kos også, og merker at etter 1,5 år begynner jeg å bli litt lei av de tennene. 
    • Det er litt vanskelig å si uten å se hunden og situasjonene. Hva skjer når du fjerner deg selv (eller ham?) fra situasjonen? Jeg antar at du gjør det slik at han ikke kan nå fram til deg, enten gjennom stengt dør, grind e.l. Det kan kanskje hjelpe å evaluere situasjonene det skjer i. Blir han for oppgiret? Er det i forbindelse med mat? Bruk av for sterk belønning i trening? Sammen med andre hunder? Prøv å forutse situasjonene, være i forkant, og roe ned før det tipper over. Det er også viktig at han får nok mental og fysisk aktivisering, men mye kan også trigge overslagshandlinger. Jeg ville satt meg ned og skrevet en oversikt over de gangene det har skjedd, se på likheter, og prøve å unngå eller forutse og forebygge situasjonene først og fremst. I selve situasjonen ville jeg tvert avbrutt og oversett hunden. Og med en så intens rase er det viktig å være konsekvent, for hver gang han opplever at han oppnår noe med biting så blir det vanskeligere å trene det bort.
    • Hei! Har en Jack Russel Terror på 1,5 år som fortsatt er ganske bitete når han ikke får viljen sin.  Har prøvd å trene det bort med "au" som kontaktlyd, fjerne meg selv fra situasjonen og fryse helt uten noe hell.  Er det noen som har noen gode tips? Han har forsåvidt alltid vært litt "munnete". 
    • Våren er her, deilig å kunne gå tur  i skogen igjen.  Ellers har vi klart kvalifiseringsprøven for jakt, første delmål nådd for 2025
    • Lurer på hvorfor kjettinglenker har gått av moten. Lett etter og bare funnet en kjip, for lang, med nylonhåndtak. De er utrolig praktiske når en har villstyring. Ikke kan de tygges istykker, og med den deilige tyngden kjenner en hundens bevegelser umiddelbart, om en ikke ser på den.  Når ble de avlegs? Ønsker meg en tykk og tung kort en med lærhåndtak. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...