Gå til innhold
Hundesonen.no

Mest kjente raserepresentant av din rase


Fillerya

Recommended Posts

  • Svar 77
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Det var vel det bildet av Labbetuss og barne-TV? Siden trådstarter selv har en OES?

Selv har ikke min rase noen kjent representant siden den er så sjelden, men i andre raser vil jeg med en gang tenke på

Båtsmann i Tjorven (st. Bernhardshund)

Lassie (collie)

Rex i den tyske detektivserien med samme navn (schäfer)

og sikkert mange fler som jeg ikke kommer på...

Skrevet

Historisk så er vel Hachiko den mest kjente akitaen:

Hachiko ble født i Odate i 1923 og kom til Tokyo to måneder senere. Hachikos eides av Dr. Ueno, professor ved Tokyo Universitetet. Dr. Ueno gikk bort da Hachiko kun var et og et halvt år gammel. I de følgende ti årene fortsatte Hachiko å gå til Shibuya stasjonen hver aften for å vente på sin eier trass at han var død. Hachiko selv dog i 1935. Hachikos historie beveget hele det japanske folket. Navnet ”Hachiko” ble ikke bare kjent i hele landet, men også utenfor landets grenser.

I Europa er det vel Seihoh of Juntaido som er den mest berømte:

Seihoh var en japansk import som gjorde det veldig godt på utstillinger på 90-tallet. 4 WW-Championater (4 BIR, og 2 BIG plasseringer), 3 x EW-Championater (3BIR, og BIG + BIS-plassering), Championat titler i 20 land. 26 Int BIS i 10 land, bare for å nevne noe.. I 1999 ble han også BIS i ”Collare d’Oro” konkurransen i Italia.

Skrevet

Ser ikke helt sammenhengen med teksten og linken du la ut... :(

Kom over bildet av Labbetuss :P

Og alle jeg møter som spør hvilken rase jeg har, så skjønner de ingenting før jeg sier Labbetuss :P

Guest Christine
Skrevet

Hmm..Er ikke sikker..

Men er vell sikkert Hi-treff eller no :( (sier vi)

Skrevet

Det kommer vel litt an på hvem man spør.

Man sier jo at hunden til Simpsons (Santa's Little Helper) er en greyhound, men etter den relative størrelsen å dømme mener jeg bestemt det må være en whippet. Typisk nok - selv om det er mange ganger flere whippets i Norge en greyhounds, må man gjerne fortelle folk at man har en rase som ser ut som en liten greyhound for at de skal nikke gjenkjennende.

I Norge vil jeg vel tro at rasens eneste bamsevinner fra 2000 - Paper Moon's Parisian Maiden (Trude) - bør være den mest kjente representanten.

Ellers har rasen to BIS-vinnere på Crufts, Pencloe Dutch Gold i 1992 og Cobyco Call the Tune i 2004.

På verdensbasis er det vel for tida tragisk nok whippeten Vivi som har fått mest oppmerksomhet. Hun kom seg løs og forsvant fra flyplassen på vei hjem fra Westminster-utstillingen i New York. Letingen pågår fortsatt over en måned etterpå, så langt uten hell.

Skrevet

Chow Chow og Hollandsk gjeterhund?

Har faktisk ikke peiling..

*Surfe på Google*

Edit: Martha Stewart har jo Chows, så kanskje de?

Skrevet

hmm.. Mest kjente innen film/tv vet jeg faktisk ikke.

Men i filmen "good boy" var det med en berner:

B00018WL4E.01._SCLZZZZZZZ_.jpg

Utstillingsmessig så er det DK N FIN NORD INTuch EUV97 KBH97 VV Sennetta's Sixten som er mest kjent her i Skandinavia.

sixten.jpg

Skrevet

Tror det må bli Ovnsrøret fra Anne-Cat. Vestly sine bøker.

Det er en korthåret dachs da, men.

Skrevet

Ja, og så må vi vel ikke glemme Eddie - Parson Jack Russel (tror jeg ?) i komiserien Frazier! Historien bak den hunden er egentlig fantastisk - den var en stray dog som var mannevond og som skulle avlives. Helt til en hundetrener abdopterte ham og vips! så er han TV-stjerne...

Skrevet

Det er ikke så mange som har hørt om Griffon Bruxellois, men de fleste har hørt om "Verdell¨ (Jill the Dog), hunden i Livets Lyse Side (As Good as it Gets) m/Jack Nicholson.

Jeg var ikke klar over dette da jeg bestemte meg for rasen, det var faktisk en oppdretter som fortalte meg det. Men det er vel kanskje ikke så rart at jeg ikke hadde lagt merke til det, Jill the Dog er ikke akkurat den beste representanten for rasen med sin alt for lange pels. Jill har forresten samme eier/trener som hundene som spilte Eddie i Frasier (Jrt, ikke Prt)

Skrevet

Puddel på det bilde også jo, selv om den var hvit :P

Av utstillings puddler er det vel Kudos The Knockout og Solnes a New Years Happening som jeg kommer på som er ganske kjente.. :(

Skrevet

Bearded collie

Veldig få personer engang har sett filmen "A boy and his Dog" fra 1975 m Don Johnson (som en meget ung mann) og kompisen hans - en Bearded collie. Og de få er kanskje så ekstreme film-nerder at HUNDEN kanskje er det siste de tenker på..

Også har vi jo en nesten-Beardis på intro'n og mange av de tidligste episodene av Huset På Prærien (men igjen 30 år siden..).

MEN vi får "vår" nå - med den nye Disneyfilmen The Shaggy Dog som nettopp har kommet på kino i USA. Den er med Tim Allen, Kirsten Davis, Robert Downing Jr., Danny Glover - og en faktisk ganske pen Bearded Collie.

Filmen The Shaggy Dog ble sist filmatisert (50-tallet?) med en Old English Sheepdog - men denne gangen har de brukt en Beardies.

Ellers - Jack Russell'en fra the Mask gjorde at den rasen fikk ett oppsving har jeg hørt.. Den har vel et eget TV-program i USA også nå, tror jeg.

Chihuahua - enorm PR fra Taco Bell-reklamene (i tillegg til Paris, Britney, etc).

Pit Bullen Jake fra Rakkerungene.

Collie - Lassie, Schäfer - Rin Tin Tin..

Susanne

Skrevet

I Norge er det vel Leo siden han er filmstjerne og greier.. :P

Har ikke peiling på noen andre..

Litt morsomt, I denne filmen er det en BC som er helt lik Kali, med det blåe øyet på samme sted og alt :(

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...