Gå til innhold
Hundesonen.no

opererasjon av skiveprolaps


ElinT

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg fått beskjed av dyrlegen om å begynne å tenke på å operere Ebbe's skive prolaps. Jeg ønsker å prøve en stund til med massasje, laser behandling og magnet terapi, men skal snakke med veterinæren igjen om 2-3 uker. Hvis det ikke er forandring da så blir det antageligvis operasjon.

Men, så snakker jeg med folk i hunde klubben og litt andre steder som sier at det er fare for at han kan bli verre etter en operasjon... Veterinæren har sagt at det er kun 50 % sjanse for at han blir bedre, men han har ikke sagt noe om at han kan bli verre... Selvfølgelig skal jeg snakke med veterinæren om dette, men ville også sjekke om noen av dere har noen erfaringer?

Det er jo en risiko med operasjon i ryggen og narkose, også med tanke på at han har epilepsi. Jeg vet ikke om jeg vil la han gå gjennom alt det og risikere at han blir verre... Men samtidig så kan han ikke fortsette å ha det sånn som han har det nå heller... Ikke lett dette her.... :)

Noen som har råd eller erfaringer?

Skrevet

Alle kirurisge inngrep har en viss sjanse for at det blir værre.

Jeg husker når jeg var yngre, hvor nervøs jeg var de gangene faren min opererte ryggen, for jeg visste det var en liten sjanse at han ikke kunne gå etterpå.

Det gikk heldigvis bra med faren min.

Skrevet

Jeg har behandlet Chickas prolaps med massasje og rolig turer i skogen, så jeg ville tenkt meg om både 1 og 2 og 3 ganger...har du MSN?? Kunne pratet om det der om du vil, har MASSE ideer om hva du kan gjøre :)

Skrevet

Jeg har behandlet Chickas prolaps med massasje og rolig turer i skogen, så jeg ville tenkt meg om både 1 og 2 og 3 ganger...har du MSN?? Kunne pratet om det der om du vil, har MASSE ideer om hva du kan gjøre :)

Jeg sendte adressa mi på pm til deg...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...