Gå til innhold
Hundesonen.no

Tisser på gulvet, 8 måneder gammel!


Fillerya

Recommended Posts

Skrevet

Vi sitter her i kveld og passer en nydelig gutt på 4måneder. Tussie har hilst på han. Hun synes han lukter godt og er litt klengete. Så plutselig går hun midt på gulvet å tisser! Dette har hun ikke gjort siden hun var 3 måneder gammel!

Hvorfor denne raksjonen? Er det fordi hun er usikker eller sjalu? Hun har ikke vært rolig og funnet på en del bøll i dag. <_<

Og nei vi har ikke glemt å gå tur med henne, og hun hyler jo ellers om vi ikke er raske nok (etter hennes standar)til å komme oss ut med henne :)

Skrevet

Det kan nok være at hun markerer. Det har også tispen min også gjort ved et par anledninger. Må huske på at tisper passer ekstra på det som er sitt. Altså huset i dette tilfellet. Så jeg ser ikke bort i fra at dette rett og slett er markering.

Skrevet

Og nei vi har ikke glemt å gå tur med henne, og hun hyler jo ellers om vi ikke er raske nok (etter hennes standar)til å komme oss ut med henne :)

Hehe, den siste setningen fikk meg iaf til å tenke på markering... Virker som om hun driver aktiv shaping av dere ;-)

Skrevet

kanskje litt misunnelig? det med markeringen, er vel hennes måte å fortelle den intenanene ungen, at HER er det HENNE som bor... kan virke sånn :)selvom ungen ikke skjønner døyten... hehe

Skrevet

helt enig. selv om hun ikke er en hann hund, trur jeg nok at hun må merkere området sitt.. er nok litt sjalusi i bildet kanskje... barn kan av og til bli et problem, måten vi gir barna oppmerksomhet og hunden må ofte holde seg litt unna.. dette er noen ganger et problem..

Skrevet

Merket av vi snakket til babyen i samme språk og tonefall som vi snakker til Tussie. Men vi holdt henne ikke unna, lot hun snuse på han og hun fikk være sammen med oss.

Mange sier at hunder ikke kan bli sjalu. Men noe må det jo være...

Tenkte vi skulle prøve å låne babyen så ofte vi kan sånn at Tussie blir vandt med barn. Vi har jo lyst på en menneskebaby en gang i framtiden vi også..

Noen som har en baby vi kan øve på så si i fra :)

Vi har vært på besøk hos babyen mange ganger, men da bryr hun seg ikke.

Skrevet

Vi passet en katt i to uker og fikk samme problem med vår 9 mnd tispe. Tisset rett på gulvet to ganger :) men det var de to første dagene så var det over. Jeg tok det som markering og ingenting annet. Så tror det er ganske normalt for tisper å markere også. Det gikk iallefall over takk og lov :o

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...