Gå til innhold
Hundesonen.no

Frankrike....Dit vil jeg tilbake til..


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Fikk så dårlig sammvittighet i sta nå..Vi snakket om dyremishandling, og da kom jeg på at jeg har vært "vitne" til noe slikt no i fjor..

Familien var på ferietur til Frankrike.Vi hadde det supert, helt til vi kom til en annen by, på besøk...

Vi gikk en tur sidnav noen bunkerse(eller dunkere!) og det var utrolig nydelig...

Vi kjørte hjemover, da vi så skiltet til et krigsmuseeum. På vei bort til museet så vi en del ponnier. Tenkte ikke mer på de da...Da vi kom inn i museet trudde jeg at jeg skulle dø...så kjedeligt! Det jeg gjorde var å løpe ut, og gå til hestene. Når jeg kom bort så fikk jeg sjokk :D

Det var to SMÅ beiter...På det ene beitet var det ca. 10 ponnier, som jeg ikke helt så rasen på...Ti små ponnier pakket inn i et lite omeråde...dessuten gikk de sammens med maange geiter, og kyllinger. De ponniene der, hadde åpne sår, sparket hverandre hele tiden, beit etter hverandre, og trivdes ikke sammens.. :D

I det andre beitet var det 3 shetlandsponnier, 2 esler, og et esel føll. Det var ikke strøm igjerde, men istedenfor strømmen var det pigg gjerde...Den ene shettisen, hadde trolig satt seg fast i gjerdet, fordi han reagerte ikke når jeg var i nerheten av øyet, og hadde en ekkeltskummel gråfarge der. Ja, han var blind :P Den andre shettisen hadd en så ekkel hov :P Den klarte ikke å gå på foten sin stakkars :P Dessuten var den livredd mennesker. Den siste shettisen sto i det ene hjørnet, og turte ikke og komme bort...Jeg løp over veien, og hentet masse grønt gress, så hestene fikk amt..De sto bare på småe gress tuster :P Den blinde shettisen kom fort, mens nummer to som brukte laang tid på å gå, nølte litt. MEn den spiste til slutt. Esel føllet var aldeles lite, og hadde det ikke serlig bra. Det ene eslet var hoppe, og det andre hingst. De hadde fådt føllet...MEN! hingsten prøvde seg på hun heele tiden, og han beit etter henne, for å få viljen sin..

Vannkarene på beitene var skikkelig rustne..

Ikke visste jeg nummeret til dyrlegen, dyrevernet eller noe...Tilslutt med masse tårer, ble jeg pakket inn i bilen, og kjørt avsted..

ALDRI har jeg felt så mange tårer, og ALDRI har jeg følt meg som en dyremishandler...

Ja, frankrike vil jeg tilbake til..For å redde dyrene..

PS! Kommer sikkert bilder senere..får ikke til å legge til bildene fra cd'en enda :S

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...