Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg har en Border Collie på 9 måneder som bekymrer meg litt. Vi har aldri gitt ham mat fra bordet, bare kvalitetsfôr. Men likevel har han begynt å vise et problem. Hunden vår har sultestreik. Uansett hva vi putter i maten hans, ost, kjøttboller, valpekjøttdeig eller noe annet blandet med det vanlige fôret hans, så spiser han det ikke. Han har gått ned i vekt, og har sluttet å vokse i høyde. Han har også konstant rennende/røde øyne. Men vi vet ikke hva vi skal gjøre! Han bare vil ikke spise. Noen ganger må vi sette oss på huk og mate han med hendene, men dette vil vi så klart unngå. Noen tips?

Skrevet (endret)

Dette høres ut som noe dyrlegen bør vurdere. Hunden er åpenbart ikke frisk. Det å putte godsaker i maten vil neppe hjelpe på noe annet enn å gjøre hunden bortskjemt. Ikke nødvendigvis skadelig, men løser ingenting.

Hunder "sultestreiker" ikke. Hvis en hund ikke spiser over tid, og i tillegg har andre symptomer må dere ta den til dyrlege.

Nå er det ikke uvanlig at unghunder er litt småspiste i perioder, og hannhunder kan også reagere slik på løpetid, men hvis han har gått ned i vekt og har rennende øyne så må det sjekkes.

Endret av simira
  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
    • Er det sånn at hunder kun kan gå overens med andre hunder? Og ingen andre dyr? Det samme med katt. Kun med andre katter? Hvis det er så vanskelig å få katt og hund sammen? Er det generelt lettere å få voksne hunder til å gå bra sammen med valper enn andre dyr? Synes det er kjekt å lære.
    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...