Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg lurte på om noen her har noen erfaringer med det å bytte navn på en kommando? Jeg har en fire måneder gammel Flat Coated Retriever valp, og til nå har vi blant annet trent på å komme inn ved foten (på plass/fot), og jeg har kalt det "på plass". Foreløpig lokker jeg henne fortsatt litt inn, men hun har skjønt greia. Men ubesluttsom som jeg er så har jeg egentlig funnet ut at jeg heller vil kalle det "fot", og bruke "på plass" hjemme som "gå å legg deg på plassen din". Vil det være veldig forvirrende for henne hvis jeg skifter navn nå? Da dropper jeg det selvfølgelig, finner jo alltid en annen løsning. Men hun er jo ikke SÅ innlært enda akkurat at jeg tenkte kanskje det går greit. Noen tips? :)

Skrevet

Ikke noe problem å bytte så lenge du er konsekvent, og særlig ikke så tidlig.

Når det er sagt er det ikke uvanlig å bruke "fot" for at hunden skal GÅ ved siden av deg, og "på plass" for at hunden skal sitte på plass ved din venstre side. Så vanligvis to ulike øvelser, selv om de henger sammen.

De fleste hunder skiller likevel greit mellom "på plass"  i trening/aktivitet og "legg deg på plassen din" inne i huset.

Ser du bor i Oslo, tilfeldigvis nær Årvoll? Møtte en liten flat på tur i går, selv om jeg mener å huske den så yngre ut enn 4 mnd. Jeg gikk med gårdshund og ridgeback.

  • 2 weeks later...
Skrevet
På 9/3/2020 at 5:04 PM, simira skrev:

Ikke noe problem å bytte så lenge du er konsekvent, og særlig ikke så tidlig.

Når det er sagt er det ikke uvanlig å bruke "fot" for at hunden skal GÅ ved siden av deg, og "på plass" for at hunden skal sitte på plass ved din venstre side. Så vanligvis to ulike øvelser, selv om de henger sammen.

De fleste hunder skiller likevel greit mellom "på plass"  i trening/aktivitet og "legg deg på plassen din" inne i huset.

Ser du bor i Oslo, tilfeldigvis nær Årvoll? Møtte en liten flat på tur i går, selv om jeg mener å huske den så yngre ut enn 4 mnd. Jeg gikk med gårdshund og ridgeback.


Tusen takk! Det var akkurat sånn jeg tenkte p bruke fot og på plass også, men fikk høre at man gjerne bare kunne bruke fot til begge deler. Men jeg har holdt meg til på plass enn så lenge. Som du sier så skjønner hun sikkert forskjell på «på plass» og «legg deg på plassen din» ? 

Bor i Oslo ja men ikke i nærheten av Årvoll, så da var det nok ikke oss du så. Det hadde vært hyggelig i så fall ? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...