Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei. Jeg er ny på forumet og ny i hundeverden. Har et ønske om å anskaffe meg hund og er interessert i rasen entlebucher sennenhund.  Er det noen her som kjenner til oppdrettere av denne rasen? Det har vært vanskelig å finne noe særlig informasjon om dette på nett.
All hjelp mottas med stort takk!

Skrevet

Jeg finner bare én oppdretter i Norge (Bjerkhaug), og jeg vet ikke om det er noen flere heller. Det er en rimelig sjelden rase i Norge.

Her er en gammel tråd om rasen:

Det kan være en idé å se til Sverige, de har veldig mange flere raser og oppdrettere av det meste.

Skrevet

Hei og velkommen både til sonen og til hundeverdenen! :)

Jeg hadde aldri hørt om rasen, så jeg måtte google litt. Ser ut som pene og trivelige hunder. Regner med du alt har lest denne: http://doccdn.simplesite.com/d/31/9e/282319408756923953/2de31b3f-4351-41f2-8a11-79293ba82957/Arwen og Ann Sophie pdf.pdf

Og så lurer jeg litt på hvordan du har havnet på akkurat denne rasen? Jeg kjenner ikker rasen så kan hverken anbefale eller advare mot den, men du gjør det ikke lett for deg selv ved å velge en så sjelden rase :) 

Jeg var selv ny i hundeverdenen for 4-5 år siden, og kjente litt på følelsen av at jeg ville lete fram noe litt spesielt og spennende i begynnelsen - det siste jeg skulle ha var en retriever i alle fall ... men etterhvert så gikk det (heldigvis) over. Og det gjorde alt veldig mye enklere. Ikke sikkert det gjelder deg altså, men vill bare nevne det. Det er så mange fine raser å velge i, så da kan det være dumt å se seg blind på noe som kan være vanskelig å få fatt på og som kanskje folk ikke kjenner så godt - noe som ikke er en fordel når man er helt ny i alle fall. Bare mine tanker...

Uansett, lykke til med jakten på hund. Du kommer ikke til å angre :)

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...