Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bl.hund,bla border collie og schæfer,2 år. Flott og trygg familiehund inne. Lettrernt,lojal,lydig på innkalling. Kan gå løs med alle hunder. Utfordring er følgende:Når vi går tur,kan hunden ikke være med om vi er mer enn et familiemedlem, kanskje to. Hun piper,hyler,bjeffer og går rundt oss,i beina våre dersom vi feks er to voksne eller en voksen og to barn. Dette fører til at vi ikke kan ha hunden med på tur feks i fjellet,med barna etc. Hun er også  veldig utrygg  når hun møter andre hunder når hun er i bånd,bjeffer og hyler ,all trening  med godbit og fokus på eier har vært helt mislykket.

mitt spørsmål er følgende:Er dette pga gjeterinstinkt?Er det håp om at vi kan få hjelp til hunden sånn at hun en dag kan ? Jeg var forberedt på en hun som trenger mye stimuli,men var ikke forberedt på at jeg ikke kan ha henne med meg ut i på tur. 

Noen erfaringer?
 

Skrevet

Dette med å gå tur sammen med andre er nok gjeterinstinktet. Det kan nok jobbes med, om dere ikke blir helt kvitt det.

Passering av andre hunder kan være forskjellige ting, det er vanskelig å si uten å ha sett hunden.

Jeg vil anbefale deg å ta kontakt med en flink adferdskonsulent som kan hjelpe dere med et opplegg, dette kan være ganske krevende med en slik hund. Bruk gjerne NAS (Norsk Adferdsgruppe for Selskapsdyr) for å finne noen i nærheten av deg.

Sørg også for at hunden får nok hodearbeid i form av søk, triks, lydighetsarbeid mm. Du har en blanding av arbeidshunder, og bare tur er langt fra nok.

Skrevet

Nå har ikke jeg samme problemet, men jeg har gjeterhund, og hun er mye roligere på tur hvis hun får ha med noe å bære på. Det kan også hende at det hjelper litt å putte på en kløv for da kommer hunden ofte i et litt annet «modus». Men ja, oppsøk adferdskonsulent eller en flink trener ? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...