Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp! Hunden til Mamma bet nabohund og nabohundens eier..


Recommended Posts

Skrevet

Trenger sårt råd og hjelp. 
 

Mamma har en langhåret schæfergutt på snart 6 år. Han er verdens snilleste hund, som aldri tidligere har vist aggressiv adferd mot mennesker. Han er lydig, kosete og er en perfekt familiehund.
 

Mamma bor alene i et hus på landet. Når hun kjøpte hund, gjerdet hun inn hele tomten, så hunden kunne gå fritt i hagen, før og etter langtur. Mamma er alltid hjemme når hunden er ute. Men i går skjedde det som ikke skal skje..
 

Hunden var i hagen ca 5 minutter uten at mamma fulgte med. Hun gikk deretter og slapp hunden inn, da han lå på trappen. Etter noen minutter ringer naboen og forteller at hunden har kommet seg ut gjennom gjerdet og anrepet dems hannhund når de gikk tur forbi huset til mamma. Eieren til nabohunden hadde gått imellom og blitt bitt på hendene av mammas hund. Hunden til naboen har ingen omfattende skader. 
Eieren og hunden har begge vært til legesjekk.

Naboen har anmeldt saken til politiet, og ønsker mammas hund avlivet. Det er en så fortvilende situasjon, når hunden aldri tidligere verken har stukket ut igjennom gjerdet, eller vært aggressiv. Naboen ønsker ingen dialog med mamma.. 

Hva gjør man i en sånn situasjon?? Mamma er redd for at politiet vil hente hunden på dagen, og tørr ikke være hjemme. Kan de gjøre det uten varsel? 
hva tror dere utfallet av denne situasjonen er? Er det mulig å unngå avlivning? 

Vi er så glad i denne hunden, og han er som et familiemedlem for oss. Han er med på alt og ingenting. Og er virkelig verdens beste venn, som har gjort verdens værste tabbe.. 

Vær så snill og kom med tips og råd. 
 

Hilsen fortvilet datter
 


 

Skrevet

Naboen kan anmelde hunden, men han bestemmer ikke hva som skjer med den. Han må da også sannsynliggjøre at dette skjedde og var alvorlig. Mest sannsynlig kommer politiet for å ta en prat med moren din og hilse på  hunden, og henlegger saken, hvis dette aldri har skjedd før. Med mindre naboen dokumenterer faktisk alvorlige skader.

Jeg regner med gjerdet er grundig sjekket for hvor hunden skal ha kunnet komme seg ut? Jeg regner med at 5 minutter er en underdrivelse, da burde hun vel hørt det, men jeg synes også det virker lite sannsynlig at hunden bryter seg ut, havner i slosskamp, og "bryter seg inn" igjen for å legge seg på trappa.

Du sier at han aldri har vist aggressiv adferd mot mennesker, men hva med hunder? For det var naboens hund som var målet der, at eieren ble bitt når han gikk i mellom er helt normalt. Og det er en vakthund, så når han går alene inne på eiendommen føler han nok et ansvar for å  beskytte eiendommen og huset.

Jeg ville satt opp et dobbelt gjerde rundt eiendommen, slik at han ikke kommer seg ut igjen.

  • Like 2
Skrevet

Tusen takk for svar! 
 

Nei han har tidligere vist dominerende holdning mot enkelte hannhunder, men han har aldri utagert. 
 

Dobbelt gjerde skal opp! Og hunden skal alltid være i bånd. Håper du har rett med at saken henlegges, og at nabofreden opprettholdes. Veldig leit om mamma føler seg uglesett på bygda pga av dette. 

Skrevet

Er det noe nytt?

Ville bare si at hun burde holde seg hjemme / evt ta tyren ved hornene og kontakte politiet selv. Ikke gå sånn å grue seg og tenke det verste. 

Skrevet

Ja. Saken er politianmeldt, og vi har vært i avhør på mandag. Nå venter vi egentlig bare på svar på hva det blir til. Mamma og hunden har blitt med hjem til meg i mellomtiden. 
 

Håper på det beste ❤️

  • 1 month later...
Skrevet

Spent på hvordan dette gikk... 

sånn til sammenligning så angrep naboen vår søsteren min sin hund (vi bor i samme borettslag). Whippeten til søsteren min måtte avlives. Eieren til den andre fikk en god «bot». Min søster ønsker hunden avlivet, men det har foreløpig ikke skjedd. 

Skrevet
Just now, frk-franzen said:

Spent på hvordan dette gikk... 

sånn til sammenligning så angrep naboen vår søsteren min sin hund (vi bor i samme borettslag). Whippeten til søsteren min måtte avlives. Eieren til den andre fikk en god «bot». Min søster ønsker hunden avlivet, men det har foreløpig ikke skjedd. 

Det er så utrolig avhengig både av hvem som behandler det i politiet, men også hundene og faktisk hendelsesforløp (sett fra politiets side).

Skrevet

Mamma fikk erstatningskrav fra politiet, og det var det :) Saken ble henlagt videre, da hunden ikke har hatt noen saker på seg tidligere. Dobbelt gjerde er satt opp og ny port er på vei. :) dette ordnet seg heldigvis! 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...