Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som vet om det er forskjell på grå schæfer og normal farga? Ser politiet ofte bruker de grå, og dem som er høyest oppe i IGP i Norge!

 

Har en schæfer hann langhåret normalfarget, men ønsker nok en grå tidoe etter hvert.

takk for svar.

Skrevet

Det har mest med linjer å gjøre. Politiet bruker schæfer fra brukslinjer, de er ulik de man finner på utstilling. Det er fine hunder, men de må brukes til noe, det er ikke sofahunder.

Skrevet

Det finnes grå utstillingshunder og, ser at Quantos kennel har begynt med grå farge... 

Så fargen sier ikke noe om hvordan hunden kommer til å fungere på banen. Det er viktig å velge riktig kennel og være ærlig med hva du kan tilby en hund :)

Skrevet

Skal jo sies at man myye oftere finner grå schäfere blant brukslinjer da. Synes aldri jeg har sett en grå utstillingsschäfer. Har sett noen påståtte grå fra utstillingslinjer på bilder, men ingen av de har hatt en farge som i mitt hode er grå på lik linje som hos bruks. Men ser gjerne flere bidler om noen har :) 

  • 7 months later...
Skrevet

Hoved forskjellen er at utstilling linjer er avlet for å gå lange skritt og har dermed krum rygg og beveger og har en tends til å gå på hasene. Mens bruks schæferen har en normal kropps funksjon og beveger seg mer effektivt og har mer arbeidslyst. Bruk schæferen stammer fra statelige militærkenneler i Øst-europa. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...