Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til eier av hannhund - parring


Nora Kristine
 Share

Recommended Posts

Heisann! Litt info først.

Tarzan er min første hund, og han skal brukes i et-to kull til sommeren.

Vi skal da reise til Oslo, og Bergen.
Han er helsesjekket og er frisk på alle måter (Tester for rasen er tatt)

 

Det jeg lurer på er, hva burde jeg som eier hannhunden tenke på?

Er det noe jeg burde være klar over? 

Alt av tips tas med stor takk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sørg for å ha en skikkelig avtale med tispeeier på forhånd. En avtale som begge er enige om og kan undertegne (pris for paringen, pris pr valp, hvordan man gjør dersom tispa går tom eller det blir veldig få valper sammenlignet med gjennomsnittet for rasen, når betaling skal være på konto, hvilke utgifter for reisen dekkes av tispeeier - normalt sett reiser jo tispeeier til hannhunden). Dette ble mye ang økonomi, men det er ofte der det skjærer seg mellom folk dersom det blir uenigheter. Og selv om dette er mennesker du kjenner godt, så er det like vel lurt å ha en skriftlig avtale. Det er så mange eksempler på at vennskap har gått dukken pga slike ting. 

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husk at hannhundeier er like ansvarlig som tispeeier når det gjelder å sjekke at det er en god kombinasjon. Det forutsetter at ikke bare hannhund og tispe har gjennomført tester, men at du som hannhundeier setter deg inn i helseproblemer bakover på både tispe- og hannhundlinjene. Og sannsynligheten for at begge sider er helt rene og det ikke eksisterer noe sykdom, er uhyre liten.

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*

Jeg må bare si meg enig med Siri her. 

Jeg har lånt ut hannhund selv, og selv om det virket bra der og da skar det seg kraftig til slutt. 

Alt var nevnt i kontrakten. Utenom når parringsavgift og pris pr. valp skulle betales ut. Jeg endte opp med å måtte mase i et par måneder ETTER valpene var leverte for å få betalingen. Da fikk jeg tilbud om å kjøpe ene valpen som var igjen billig, så kunne vi bare trekke av den prisen jeg skulle ha for parring og valper... 
Jeg ble nødt til å trekke inn min oppdretter og forklare og spørre  hva jeg skulle gjøre. Da kom pengene omsider inn. 

Mitt råd: Ikke skriv under på papiret for registrering som hannhundeier før du har fått pengene inn på konto! 

Og ikke bruk veldig ung hund. Min hadde en autoimmun sykdom som ikke viste seg før etter denne parringen. Det var ikke noe som var sett på linjene bakover så langt vi kunne se. Men faren til min var importert, så kan være mye lureri og hemmelighold der også som vi ikke kunne finne ut. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vær veldig tydelig på alle utgifter. Hvis hannhunden ikke er utstilt, så kreves testikkelattest fra veterinær for å få registrert valpene - hvem skal betale det? Hvem dekker utgiftene om tispa står senere enn forventet og dere må bli tre dager ekstra, og kanskje bor på hotell eller må skaffe mat, eller ta fri fra jobb? Hvem dekker eventuelle veterinærutgifter i forbindelse med parring?

Som hannhundeier forventer jeg i utgangspunktet at tispeeier kommer til meg, og som tispeeier tar jeg det for gitt at det er jeg som skal ha bryet og utgiftene med reise, osv. Det er ikke alltid så lett å planlegge i god tid når en må reise, da en tispe kan stå til ulike tidspunkt på ulike løpetider, så jeg ville som hannhundeier i dette tilfellet forlangt progesteronprøve så dere får en viss gefühl på når det er vits i å reise, framfor å bli borte ei uke fordi noen trodde at hun sikkert står på dag 12.

Skal du til erfarne oppdrettere?

Det er greit med ro og fred der hundene skal parre, at det ikke skjer et sted med for mye styr og bråk som kan distrahere - om de bor i et boligfelt inntil en ungdomsskole så finner man kanskje et annet sted. 

Hvis både hannhund, tispe, hannhundeier og oppdretter er uerfarne kan det være greit å ha alliert seg med noen med mer erfaring i nærheten, hvis en trenger litt assistanse under parringen, det er ikke alltid de får til helt på egenhånd, men kan trenge en bokstavelig talt hjelpende hånd for å treffe.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Det er normalt sett IKKE hannhundeier som reiser i forbindelse med paring. Tispene kommer til hannen. Det er normalen. Dersom du skal kjøre til tispene så skal du ha betalt for den biten, reise og opphold.. Sørg for å avtal på forhånd.
Sjekk hva som er normalen for rasen i forhold til paringsavgift, og IKKE under NOEN omstendighet skriv under på paringsbevis før de har betalt alt.
Normalen er vel at dette skal betales når valpen er ca. 5 uker gamle, når dette er betalt skriver du under paringsbeviset du får fra NKK, og sender.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 years later...
35 minutter siden, Helen1 skrev:

Kan eier av tispe kreve at eventuelle veterinær utgifter, valpepakker o.l skal trekkes av salgs-summen slik at jeg får 10 % av summen som hun sitter igjen med etter hun har trukket utgiftene i fra?

Det kommer ann på hva dere har avtalt i parringsavtalen. Det er ikke normalt å variere parringsavgift, den bruker være fastsatt ved avtaleinngåelse. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Helen1 skrev:

Kan eier av tispe kreve at eventuelle veterinær utgifter, valpepakker o.l skal trekkes av salgs-summen slik at jeg får 10 % av summen som hun sitter igjen med etter hun har trukket utgiftene i fra?

Det vanlige er at tispeeier står for alle utgiftene.  Hannhundeier får avtalt sum (paringsavgift + en sum for hver levende valp ved f.eks. 5 uker) Prisen avtaler man før paring. Har ikke vært borti at tispeeier trekker fra sine utgifter.  Har drevet med oppdrett i en del år og har både tisper og hanner i avl.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...