Gå til innhold
Hundesonen.no

løbetid...forandringer inden da.


Emilia

Recommended Posts

Skrevet

Til jer der har hundhunde, der har haft deres løbetid, hvornår fik de dem, og hvordan var de inden? Kunne i mærke nogle forandringer på dem inden de kom i løbetid? Evt nogle ting jeg kan holde med, for bedre at kunne se hvornår det er ved at være op over at min lille tøs kommer løbetid.

Skrevet

Jeg fikk Chicka når hun var 13mnd, så jeg vet ikke hvor mange løpetider hun evt har hatt.

Men jeg merker at blødningene kommer snart ved at hun snuser mye på bakken når vi går tur, tisser mye, litt sær mot andre tisper og får bedre matlyst en før.

Men dette er individuelt, ikke alle får de samme "symptomene".

Etterhvert så kjenner du tispa så godt at du kjenner igjen hvilke perioder hun er i både før og etter løpetiden.

Jeg syntes det er veldig gøy å lese Chicka, så jeg legger veldig godt merke til periodene hennes, og der er veldig fasinerende.

Skrevet

Goshi fekk sin første løpetid da hun var nesten 11 mnd. Og på henne merket jeg ingen forandring . Det eneste var at hun begynte å stelle/slikke seg mer rett før den begynte.

Men jeg hadde en annen tispe tidligere og hun endret seg alltid 2 mnd før hver løpetid. Da ble allting skremmende, alt som var kjent for henne ble plutselig nifst. Hun ble redd sitt eget speilbilde, når vi gikk på tur og møtte mennesker hun kjente så ble det og skummelt...

Det nyttet ikke å prøve å trene henne i desse periodene. Men da hun var ferdig med løpetid ble alt normalt igjen.

Skrevet

Tinka fikk sin første løpetid da hun var litt over 8 mnd. Den andre løpetida fikk hun fem måneder senere..

Før den første løpetida merket vi veldig godt at hannhundene var interesserte. Hannhundene luktet og red på henne, selv om ikke alle egentlig bryr seg så veldig mye om andre hunder til vanlig.

Tinka ble litt slappere da løpetida nærmet seg.

Man merker fort at løpetida kommer når den gjør det, den første bloddråpen kom mens Tinka lå og sov og jeg kose med henne.

Mange mister matlysten under løpetida, men det var ikke tilfellet her i huset. Tinka er jo retriever. :roll:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...