Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

is4.jpg

dyrepark14.jpg

Mine hunder har mast lenge nå, om at jeg må lage dem en tråd på hundesonen... Vi har selvsagt lyst at så mange som mulig skal kommentere og si "Åååååå, så søt (evt fin, flink, pen...) :)

Den eldste er Sunny. Hun heter Paluna's Sunny Island på stamtavla. Hun er åtte år nå, en typisk familiehund. Jeg fikk Sunny på for da jeg var atten år gammel, hun har hatt to kull for oppdretten vår. Hun har trent litt agility og lydighet, men har gang på gang bevist at hun ikke er noen konkurransehund. Hun har vært en god læremester da, og har vært tålmodig til tusen med sin unge hundefører som ikke helt visste hva hun ville. Nå er hun i alle tilfeller pensjonist og bestemmer i stor grad over sin egen hverdag. Tur og trening blir etter som hun orker og vil.

august4.jpg

agility2.jpg

Den yngste, Salza, er tretten måneder nå -omtrent. Hun heter No deal's Zuverene Zara på stamtavla. Hun er Sunnys barnebarn. Hun kunne med fordel hett "mor vil mer" for det var derfor hun kom. Jeg hadde lyst på en hund som jeg kunne trene og konkurrere med, og det har jeg fått -tror jeg. Hun har masse nysgjerrighet og masse lek. En fantastisk hund på alle måter. Kjært barn har mange navn, sies det, Salza har to. Det tok ikke lang tid før Salza ble hetende Blåååndi -jepp, på grunn av oppførsel ikke utseende. Faktisk finnes det mennesker som tror Salza heter Blåååndi på ordentlig, for de har aldri hørt meg bruke noe annet. Salza og jeg satser primært på bruks, men kommer nok også til å starte i de laveste LP-klassene i alle fall.

krsand18.jpg

Dette bildet har Tine Therese tatt.

loppa9-1.jpg

  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Fasit og jeg har gått klasse en lydighet idag, og fikk 161,5 poeng og klarte akkurat opprykk til klasse 2.

Fasit har vunnet Dalane hundeklubbs vintercup i klasse en Flinke lille fasiten det!

ut på tur, aldri sur Fasiten har ENDELIG lært å svømme han. Men siden han ikke svømmer så godt enda, så er det greit at Salza kan hente dummyer som havner for langt ut på vatnet for han ...

  • 4 months later...
  • 9 months later...
  • 3 months later...
Skrevet

Oida, her hadde det jo gått en stund siden sist jeg la inn bilde! Her er ett av Salza som venter på våren... det var alt for glatt på banen til å få trent noe idag.

28012010_002.jpg

  • 2 months later...
Skrevet

her er noen bilder av Salza på debuten i agility -ikke de helt store resultatene å skrive hjem om, men kjempegode løp :icon_redface:

agility1-1.jpg

agility-1.jpg

AGILITY2-1.jpg'

Flinke lille hunden det :D

----

Og imorgen kommer lille-store Fasit:

springer.jpg

SPRINGER1.jpg

springer2.jpg

Det blir spennende det :icon_confused:

Skrevet

springer2.jpg

Synes det ser ut som om han går og pønsker på noe lurt... :hmm:

Her blir det spennende å se om det kommer noen morsomme resultater etterhvert! :hmm: Og håper han ikke tar helt "nuven" av Salza stakkars da..

Skrevet

Natten har gått fint! Ingen flere uhell inne, og små springertroll sov godt fra halv tolv til kvart over seks. :hmm: Nå ligger Salza i sofaen og later som om vi ikke har stått opp -mens Fasit forsøker få igang noe aktivitet.. siden vi alt har vært ute og luftet oss, så får han vente til jeg er ferdig med morgenkaffen!

Skrevet

dag.jpg

spise ute = bæsje ute!

I dag har Fasiten, Salza og meg vært på besøk hos min bror. Det har vært dagens store utflukt -for det blir unektelig en hel utflukt når man skal ha med seg en åtteukersvalp på besøk og være der en stund. Jeg følte nesten jeg pakket en stellebag. V&H måtte han ha med, og da måtte vi jo ha egne skåler også -er jo ikke alle som liker å få masse v&h-kliss på menneskeskåler... leker, teppet som det lukter mamma av (det er han jo rørende opptatt av) og okseører :) Og så var det jo bare å hive seg avgårde på bussen -med bussbytte -Og verdens tyngste ryggsekk og en valp som ikke går, og en voksen hund som mer enn gjerne går -hun kan faktisk dra oss alle om vi nå skulle være så trege... jaja, vi kom oss jo både på besøk og hjem igjen vi. Koselig var det også.

Formiddagen tilbrakte vi i hagen, Fasit har spist litt på noen busker og trær, og Salza driver og jobber med noe drenering. Guri som den hunden tar seg friheter nå når hun kjeder seg litt, og jeg er opptatt med andre ting (Fasit som spiser rhododendron feks.

Fasit har for øvrig for det meste drevet med dette idag:

dag2.jpg

Og nå er det natt for små springertroll :P

Skrevet

I dag har Fasit vært med på jobb -og gurimalla det var et skummelt sted med en gang vi kom inn! Han fikk så lav kroppsholdning at han nok kunne blitt forvekslet med en basset :ahappy: Han diltet etter meg i en times tid, og så gikk han og la seg på saueskinnet sitt -og der sov han i seks timer og våknet et kvarter før vi skulle hjem :ahappy: Stakkars, det var jo folk innom idag som gjerne ville hilse på han, men han var helt lost! Flinkeste lille valpen det!

Etter jobb så hentet vi Salza som har vært hos naboen idag. De syns nemlig så synd på Salza som måtte være alene hjemme at de hentet henne med seg ut i hagen. Det var så kjekt å hente henne, for Fasit viste med all tydelighet at han kjente igjen naboen og naboens bikkjer. Han blir mer og mer husvarm, i går la han ikke merke til verken folk eller fe -og idag viser han tydelig nysgjerrighet på folk han ikke kjenner, og gjensynsglede for de han kjenner. Søte lille valpis!

Og så har han vært med på agilitytrening, og gått fra fang til fang mens matmor har prøvd å forklare Salzadyret hva felt er :ahappy:

Skrevet

Høres ut som en spennende dag for en liten valpis, og enn så heldig å få bli sosialisert på koselige agility-tanter og onkler da! Det pleier jo alltid å være koselige folk, som ser små håp i alle hunder.. :ahappy:

Skrevet

Noen har kidnappet den søte valpen min som helst ville ligge på fanget og sove, og erstattet den med en ankelbitende smådjevel -kan vedkommende bytte tilbake snarest!

Skrevet

Noen har kidnappet den søte valpen min som helst ville ligge på fanget og sove, og erstattet den med en ankelbitende smådjevel -kan vedkommende bytte tilbake snarest!

:ahappy: Er det ikke herlig når de virkelig er husvarme og begynner med det der?

Skrevet

Noen har kidnappet den søte valpen min som helst ville ligge på fanget og sove, og erstattet den med en ankelbitende smådjevel -kan vedkommende bytte tilbake snarest!

:ahappy: Jeg glemte å skrive i kontrakten at "valpen selges som kamphund alternativt piraja".. :ahappy::ahappy:

Skrevet

:ahappy: Er det ikke herlig når de virkelig er husvarme og begynner med det der?

Joda, det er helt fantastisk. :blink:

:ahappy: Jeg glemte å skrive i kontrakten at "valpen selges som kamphund alternativt piraja".. :blink::hmm:

Ja, det har du visst glemt å skrive..

Han er ganske søt da, og det er bra for han! Nå fikk han en liten oksestrupe for å få tid til å legge seg ned å kjenne hvor trøtt han egentlig er... men den strupen var visst så god at han måtte ligge å frustrasjonspipe fordi han ikke fikk den i seg fort nok.. :ahappy:

Guest Dratini
Skrevet

Noen har kidnappet den søte valpen min som helst ville ligge på fanget og sove, og erstattet den med en ankelbitende smådjevel -kan vedkommende bytte tilbake snarest!

(se under)

:ahappy: Jeg glemte å skrive i kontrakten at "valpen selges som kamphund alternativt piraja".. :blink::blink:

Hey! Det er jo "Springer-buller" jo! :hmm::ahappy:

(og for de som ikke har fått det med seg så er det en intern spøk mellom Huldra og meg dette med "PitBull-Tulla". Flinkeste Tullamamma'n :ahappy: ).

Skrevet

Joda, det er helt fantastisk. :ahappy:

Ja, det har du visst glemt å skrive..

Og så "glemte" jeg å skrive at jeg pleier å dope ned valpene, sånn at de er skikkelig utafor de første dagene hos nye eiere. Det er smart fordi de da blir veldig glad i den søte, snille valpen med en gang, og når dopet går ut av kroppen og valpen blir sitt gamle gale jeg, har de nok håp om at valpen atter igjen skal vise slike "søte, snille takter". Egentlig kan valpekjøperne bare glemme det - for søte sluttet de å være da de tippet 6 uker.. :blink::ahappy:

Han er ganske søt da, og det er bra for han! Nå fikk han en liten oksestrupe for å få tid til å legge seg ned å kjenne hvor trøtt han egentlig er... men den strupen var visst så god at han måtte ligge å frustrasjonspipe fordi han ikke fikk den i seg fort nok.. :blink:

Nåh! Matvettet er i behold ja! :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...