Gå til innhold
Hundesonen.no

Få valpen hjem en vanlig hverdag/helg?


Gronnis

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har fått valpen deres hjem en helt vanlig hverdag/helg hvem var hjemme med valpen de første ukene da? Tok dere fri fra jobb eller skole?

Selv er jeg usikker på hva jeg skulle gjort hvis jeg skulle fått valpen hjem en vanliig helg eller hverdag og jeg ikke hadde hatt fri. Valpen kunne jo ikke vært alene hjemme de første ukene.

Skrevet

Jeg fikk valpen i juli, og var hjemme med han i to uker. Tok han så med på jobb til han var rundt 6 mnd, mens jeg trente alene hjemme på ettermiddager/kvelder og i helgene. Han lå ofte noen timer i bilen, ellers lå han i bokhylla mi faktisk (helt frivillig altså :( ) på kontoret.

Når han ble 6 mnd, begynte han å bli ganske pubertal, så det var litt problematisk å ha en aktiv valp på kontoret, så etter det har han vært en del alene hjemme, men er fremdeles ofte med på jobb.

Jeg skjønner at ikke alle er så heldige som meg og kan ta med hunden på jobben, men jeg mener man bør ta seg fri noen uker når valpen kommer i hus, og at man ikke bør la de være hjemme mer enn ett par timer alene de første mnd. Har man ikke mulighet til dette, er det kanskje ikke riktig tidspunkt å skaffe seg valp, da kan man kanskje heller vurdere en unghund/voksen omplasseringshund.

Skrevet

Var hjemme i et halvt år. Jobbet helger, sånn at hun aldri var lenge alene hjemme. Så økte jeg tilå jobbe kvelder og da var hun hjemme til sambo kom hjem fra jobb. Nå er hun med sambo på jobb dersom jeg jobber dag. Har enda ikke latt henne være hjemme en hel arbeidsdag.

Utrolig hyggelig å ha muligheten til å gjøre det sånn som vi har gjort. Skjønner ikke hvordan det kan gå å la valpen være hjemme 8 timer da den er 8 uker. Blir de ikke treigt renslige? Tussie brukte 2 uker...

Skrevet

På Mala tok Trond ut "pappa-permisjon" (det står faktisk det på lønsslippene hans også fra den perioden :() var hjemme 2 uker, så hadde jeg vinterferie 1 uke, og etter det var jeg maks borte 4 timer fra henne. (greitå være student!)

Med Enya tok jeg ut permisjon, eller det vil si, jeg skulka skolen i 2 uker.. men siden vi bare hadde 3 dager med forelesning de ukene så var det ikke mye jeg gikk glipp av :P

Men som Charleen sier, jeg klarer ikke å forstå de som går fra valpen etter en helg/ langhelg...

Skrevet

Vi hentet Tinka et par uker før jul. Faren min jobbet hjemme (det var likeså greit å holde på med doktorgrad hjemme) før jul. I juleferien var jeg og søstra mi hjemme hele tiden, mamma og pappa var også hjemme store deler av tiden, og etter jul tok mamma ut sykemelding (selv om det ikke var nødvendig, Tinka var klar til å være hjemme etter ca en måned - men når mamma først ble sykmeldt kunne hun jo likeså godt passe hund samtidig). Så det gikk greit hos oss. Nå i ettertid skulle jeg dog ønske at jeg var hjemme med henne de første ukene, så skulle jeg skaffet meg hund nå hadde det blitt i sommerferien.

Skrevet

Jeg har alltid vært hjemme når vi har fått valp. Når jeg jobbet så var det kveld/helg, og da var de andre hjemme.

Skrevet

Vi har aldri latt våre hunder være alene som valp den første tiden. Har lært det inn systematisk tilpasset alder. Alt for mange små må være alene en hel arbeidsdag allerede fra starten av -og da er det ikke rart man kan komme hjem til et ihjeltygget hus etter noen mnd :wub:

Har man mulighet til å jobbe om hverandre,. evt ha hundepass, så er det ikke noe i veien for å få valp utenom ferier etc, selvfølgelig. En annen løsning er jo å ta med seg den lille om arbeidsplassen er dugelig for det :D

Skrevet

Jeg får snart valp, henter henne en tirsdag kveld. Så blir jeg hjemme fra skolen 3 dager (mulig jeg får hjemmeoppgaver så jeg slipper fravær) Så tar mamma en uke ferie, også har jeg påskeferie. Håper det holder med 2 og en halv uke da. rett etter ferien har jeg tentamner så det kan bli noen korte skoledager. Pappa skal kanskje sykle hjem i matpausa fra jobb og lufte henne også. regner med at dette er en bra plan som kommer til å fungere greit :D

Skrevet

Nå tenker vi gjennom dette problemet også. Vi får kanskje hjem valp i slutten av mai/begynnelsen av juni, og da er det ennå litt tid igjen før ferien. Om det nå blir slik at vi får valpen hjem før ferien begynner vil vi nok prøve å la tiden valpen er alene blir kortest mulig. Heldigvis har vi en hund fra før, og tidligere har vi i hvert fall merket stor forskjell på å ha en valp helt alene og å ha en valp alene sammen med en annen hund. Ellers vil mine to studentbrødre hjelpe til med valpepasset, de har jo gjerne mye fri midt på dagen, og jeg vil gjerne dra hjem i fritimer osv, og når en del studiedager og annet et trukket fra, så tror jeg ikke vi står igjen med så fryktelig mye tid hvor valpen må være alene. Ellers vil jo foreldrene mine ta seg litt fri også.

Er motstander av å hive en liten valp inn i et bur og la den ligge der en hel arbeidsdag...

Ble rotete dette her men :D

Skrevet

jeg er veldig glad ask kom hjem i sommerferien! da var vi hjemme med han vær dag, og innen skolen kom, var farmor hjemme, da var hun valpevakt igjenn. hun har tidligere vært valpevakt for tre kull med riesens så hun taklet oppgaven veldig bra, tross i en alder av nesten 80 år :D

men på den tiden var egentlig ask klar for å være hjemme i de timene skolen tar. :D så det tok ikke mange ukene før han var i gangen hele dagen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...