Gå til innhold
Hundesonen.no

Få valpen hjem en vanlig hverdag/helg?


Gronnis

Recommended Posts

Dere som har fått valpen deres hjem en helt vanlig hverdag/helg hvem var hjemme med valpen de første ukene da? Tok dere fri fra jobb eller skole?

Selv er jeg usikker på hva jeg skulle gjort hvis jeg skulle fått valpen hjem en vanliig helg eller hverdag og jeg ikke hadde hatt fri. Valpen kunne jo ikke vært alene hjemme de første ukene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk valpen i juli, og var hjemme med han i to uker. Tok han så med på jobb til han var rundt 6 mnd, mens jeg trente alene hjemme på ettermiddager/kvelder og i helgene. Han lå ofte noen timer i bilen, ellers lå han i bokhylla mi faktisk (helt frivillig altså :( ) på kontoret.

Når han ble 6 mnd, begynte han å bli ganske pubertal, så det var litt problematisk å ha en aktiv valp på kontoret, så etter det har han vært en del alene hjemme, men er fremdeles ofte med på jobb.

Jeg skjønner at ikke alle er så heldige som meg og kan ta med hunden på jobben, men jeg mener man bør ta seg fri noen uker når valpen kommer i hus, og at man ikke bør la de være hjemme mer enn ett par timer alene de første mnd. Har man ikke mulighet til dette, er det kanskje ikke riktig tidspunkt å skaffe seg valp, da kan man kanskje heller vurdere en unghund/voksen omplasseringshund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var hjemme i et halvt år. Jobbet helger, sånn at hun aldri var lenge alene hjemme. Så økte jeg tilå jobbe kvelder og da var hun hjemme til sambo kom hjem fra jobb. Nå er hun med sambo på jobb dersom jeg jobber dag. Har enda ikke latt henne være hjemme en hel arbeidsdag.

Utrolig hyggelig å ha muligheten til å gjøre det sånn som vi har gjort. Skjønner ikke hvordan det kan gå å la valpen være hjemme 8 timer da den er 8 uker. Blir de ikke treigt renslige? Tussie brukte 2 uker...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På Mala tok Trond ut "pappa-permisjon" (det står faktisk det på lønsslippene hans også fra den perioden :() var hjemme 2 uker, så hadde jeg vinterferie 1 uke, og etter det var jeg maks borte 4 timer fra henne. (greitå være student!)

Med Enya tok jeg ut permisjon, eller det vil si, jeg skulka skolen i 2 uker.. men siden vi bare hadde 3 dager med forelesning de ukene så var det ikke mye jeg gikk glipp av :P

Men som Charleen sier, jeg klarer ikke å forstå de som går fra valpen etter en helg/ langhelg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hentet Tinka et par uker før jul. Faren min jobbet hjemme (det var likeså greit å holde på med doktorgrad hjemme) før jul. I juleferien var jeg og søstra mi hjemme hele tiden, mamma og pappa var også hjemme store deler av tiden, og etter jul tok mamma ut sykemelding (selv om det ikke var nødvendig, Tinka var klar til å være hjemme etter ca en måned - men når mamma først ble sykmeldt kunne hun jo likeså godt passe hund samtidig). Så det gikk greit hos oss. Nå i ettertid skulle jeg dog ønske at jeg var hjemme med henne de første ukene, så skulle jeg skaffet meg hund nå hadde det blitt i sommerferien.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har aldri latt våre hunder være alene som valp den første tiden. Har lært det inn systematisk tilpasset alder. Alt for mange små må være alene en hel arbeidsdag allerede fra starten av -og da er det ikke rart man kan komme hjem til et ihjeltygget hus etter noen mnd :wub:

Har man mulighet til å jobbe om hverandre,. evt ha hundepass, så er det ikke noe i veien for å få valp utenom ferier etc, selvfølgelig. En annen løsning er jo å ta med seg den lille om arbeidsplassen er dugelig for det :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får snart valp, henter henne en tirsdag kveld. Så blir jeg hjemme fra skolen 3 dager (mulig jeg får hjemmeoppgaver så jeg slipper fravær) Så tar mamma en uke ferie, også har jeg påskeferie. Håper det holder med 2 og en halv uke da. rett etter ferien har jeg tentamner så det kan bli noen korte skoledager. Pappa skal kanskje sykle hjem i matpausa fra jobb og lufte henne også. regner med at dette er en bra plan som kommer til å fungere greit :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå tenker vi gjennom dette problemet også. Vi får kanskje hjem valp i slutten av mai/begynnelsen av juni, og da er det ennå litt tid igjen før ferien. Om det nå blir slik at vi får valpen hjem før ferien begynner vil vi nok prøve å la tiden valpen er alene blir kortest mulig. Heldigvis har vi en hund fra før, og tidligere har vi i hvert fall merket stor forskjell på å ha en valp helt alene og å ha en valp alene sammen med en annen hund. Ellers vil mine to studentbrødre hjelpe til med valpepasset, de har jo gjerne mye fri midt på dagen, og jeg vil gjerne dra hjem i fritimer osv, og når en del studiedager og annet et trukket fra, så tror jeg ikke vi står igjen med så fryktelig mye tid hvor valpen må være alene. Ellers vil jo foreldrene mine ta seg litt fri også.

Er motstander av å hive en liten valp inn i et bur og la den ligge der en hel arbeidsdag...

Ble rotete dette her men :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg er veldig glad ask kom hjem i sommerferien! da var vi hjemme med han vær dag, og innen skolen kom, var farmor hjemme, da var hun valpevakt igjenn. hun har tidligere vært valpevakt for tre kull med riesens så hun taklet oppgaven veldig bra, tross i en alder av nesten 80 år :D

men på den tiden var egentlig ask klar for å være hjemme i de timene skolen tar. :D så det tok ikke mange ukene før han var i gangen hele dagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...