Gå til innhold
Hundesonen.no

Lisa hopper hinder


charlotte

Recommended Posts

Genialt hinder! Sånn kan jeg jo bygge meg selv også. Og Lisa hadde nok gjort det bra i agility så spretten som hun er. :icon_redface:

Har du målt høyden på henne forresten?

Nei, har ikke målt. Men jeg tenker på det stadig vekk, at NÅ må jeg måle henne. Hehe. Har målebånd på jobben, skal prøve i morra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, ok. Prøv å mål sånn som Lazita skreiv et sted her inne - sett hunden opp mot veggen med en bok og en blyant i hånda, legg boka på manken og sett en strek på veggen og mål deretter, da blir høyden mer presis (Tinka er 52 cm, mens når jeg tidligere har målt henne helt på "måfå" har hun vært 50 cm).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er Tinka kortere i ryggen også? I helgen fikk jeg høre at Cita er det. Jeg har mål for lengden hennes et eller annet sted, men finner ikke noe standardmål for labradorer. Hilste på pappaen til Cita for første gang i Bø. Han hadde MYE lengre bein enn Cita i hvert fall.

oppstilt.jpg

Sorry at vi ødelegger tråden, Charlotte :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller paller, som vi andre kaller det :D

Gaad hun er spretten :icon_redface:

Når jeg ser andre hunder og sånt, så blir jeg en smule deprimert. Mona er ikke løs og ledig! Ser andre ulvehunder på bilder som hopper og spretter etter godbiter. Når Mona hopper rett opp lander hun på rumpa, liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

leste på enerhaugen sine sider, og der stod det ang måling av rygg:

Den vanlige måling av ryggen går fra den første ryggvirvel til den trettende ryggvirvel. Dette kan i seg selv ikke være en rett linje. fra anatomiske studier vet vi at det er syv lendevirvler og et hofteben, samt tre hoftevirvler. Overlinjen (lende og kryss til hale-ansatsen), skal være stram og rett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm, det sa meg egentlig ikke så alt for mye. Og med en hund som hadde andre interesser enn å stå stille og pent og bli målt var det ikke helt lett å få målt helt bra. Men fra halerota til mellom skuldrene er hun 60 cm, når hun står helt normalt og ser opp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

dææven så spretten...

vet ikke hvor høyt toya kan hoppe jeg...

men hu klarte å hoppe over ett sånnt hinder vi har på hundeklubben i horten, med alle plankene på med god mergin:)

IW : vet du hvor høye de hindra er? de med de avtagbare plankene=?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

noen som vet hvor store sånne standar hinder er? ( eller om det er det vet jeg ikke...) er vel fem eller 6 planker)

I lydighet kommer den an på størrelsen til hunden. Der er det hundens skuldershøyde (nærmeste 10 cm oppover)

I bruks klasse D er det:

40 cm for raser opp til 35 cm

50 cm for raser mellom 35 cm og 50 cm

65 cm for raser over 50 cm i mankehøyde

Klasse c:

40 cm (toypuddel, phalene, cairn terrier)

50 cm (spaniels, kelpie, mellompuddel)

65 cm (schäfer, retrievere, dobermann)

Klasse A og B:

50 cm (toypuddel, phalene, cairn terrier)

65 cm (spaniels, kelpie, mellompuddel)

85 cm (schäfer, retrievere, dobermann)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Eller paller, som vi andre kaller det :)

Gaad hun er spretten :)

Når jeg ser andre hunder og sånt, så blir jeg en smule deprimert. Mona er ikke løs og ledig! Ser andre ulvehunder på bilder som hopper og spretter etter godbiter. Når Mona hopper rett opp lander hun på rumpa, liksom.

Husker min var sånn :) Og hun var EKSTREMT langbent, som aussier flest er i valpetiden. Men hun kom seg heldigvis... bedret seg ved 3 års alderen :) Syns det var kos med min langbeinte tulling. Men hun var litt gaaal, så det var ofte jeg lurte på om jeg noen gang ville få henne på rett kjøl :) Men hun har utviklet seg til en flott og samlet tispe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

02lisahoppkontakt.jpg

Tok det lang tid å bygge? Tidskrevende? Vanskelig? Prøvde å lage et hinder en gang, men gav opp ganske tidlig :)

Husker jeg snekkra hinder på barneskolen :) Syns det var veldig lett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

02lisahoppkontakt.jpg

Tok det lang tid å bygge? Tidskrevende? Vanskelig? Prøvde å lage et hinder en gang, men gav opp ganske tidlig :)

Tok en pall med vertikale planker (ikke Europall) og kappet den et stykke over midten. Så satte jeg på de klossene på hver side sånn at den står av seg selv. Enkelt og raskt! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...