Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg og min samboer har snakket om å skaffe hund i lang tid, og til sommeren tror jeg det endelig skjer! Tiden frem til da går selvsagt til å finne ut hva slags rase og oppdretter. 

Det jeg kan si om oss som hundeeiere er at vi er dyreglade folk, glad i tur og kos. Jeg har vokst opp med stor hund, og har hatt en yorkshire terrier i familien da jeg fortsatt bodde hjemme. Dette blir likevel den første hunden som er helt på eget ansvar. 

Mens min samboer fortsatt er student, jobber jeg med veldig variert timeplan. Det vil si at de fleste dager er det ikke mer enn 5 timers tid at leiligheten står tom. Men jeg vil være sikker på at hunden tåler opptil 7 timer alene, også i tilfelle arbeidssituasjonen til en av oss skulle forandre seg. Jeg er helt klar over at det da er viktig med alene-trening, men en rase med "anlegg" for separasjonsangst tenker jeg da at er en dårlig idé. Også fordi vi bor i sentrumsleilighet hvor det ville bli dårlig stemning hvis det er overdreven bjeffing i mange timer om gangen. 

Jeg har som nevnt en variert arbeidshverdag hvor jeg spesielt på sikt kunne tenke meg å ta med hunden på jobb hvis den trives med det.

Rasene vi har tenkt på er:

- Dverg/kanindachs

- Toypuddel

- Phalene/papillon

- Bichon havanais

Samboeren er også helt forelska i utseendet til shiba inu, men jeg synes at de virker vanskelige basert på hva jeg har lest.

Jeg har ingen erfaring med rasene ovenfor (bortsett fra en ganske bjeffete, men veldig søt toypuddel jeg kjenner), så hvis det er noen som har erfaring med en/flere av de, setter vi pris på å høre om deres erfaringer.

Alle tips/råd tas imot med takk!

 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...