Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Hvor vanlig er det at Corgi sjekkes for HD?
Jeg leter etter oppdretter som skal ha kull neste sommer, men de fleste jeg finner HD-røntger ikke hundene sine. Er det så uvanlig?

Håper noen vet ?

Skrevet

Er det pembroke eller cardigan du er ute etter? Jeg vet ikke om noen oppdrettere som rutinemessig røntger hundene sine i Norge. Den norske Corgiklubben ser dessverre på HD som et ikke-problem innenfor rasene. Vet om noen få i Sverige og Danmark som røntger, og i Finland er mange flinke på røntging av både hofter, rygg og albuer.

Corgirasene er i tillegg til HD i stor grad belastet med AD, short ulna, LTV og ryggprolaps. Jeg ville vært veldig nøye i min research om jeg skulle hatt corgi, og sett etter linjer med litt lengre bein, så rette forlemmer som mulig, samt lettere kroppsbygning (særlig viktig hos cardigan, der mange er overdrevent tunge).

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...