Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Helt ny her, håper dette er greit å spørre om. Hvis jeg bryter noen regler, si bare fra, så endrer jeg innlegget! ❤️

 

Har en hund (Whippet hannhund) på fem år. Overtok ham for bare et par mnd siden, så kjenner ikke hvordan han oppfører seg når det er noe galt, det gjør meg veldig usikker. Lurer på om han har vært borti en kvist eller noe i skogen igår, eller om det er noe annet. Har noen noen innspill når dere ser bildene her? Hva tenker dere? Han har ikke vondt, det kommer ikke puss, jeg får lov å åpne øyet og "dra" i øyelokket for å se inni, ser ikke noe sår eller åpenbare skader og han viser ikke tegn til å ha noe ubehag. 

 

Har kontaktet dyrlege, men får ikke reist inn for å få dem til å se på ham før imorgen.

 

Alle innspill tas imot med takk ? 

Screenshot_20230313_101356_Snapchat.jpg

Screenshot_20230313_101404_Snapchat.jpg

Skrevet

Har dessverre ikke noe hjelp å komme med, men du bryter ingen regler. Bra han ikke viser tegn til smerte, og at dere fikk time hos dyrlegen i morgen!

Det er alltid vondt å se at våre firbente har fått en skade eller sykdom, og enda verre når det er valper. Men det går som regel bra til slutt! Jeg har hatt noen øyeskader på mine opp i gjennom årene, og det ser alltid grusomt ut, uansett hvor liten skaden er.
 

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for innspill! Du sa egentlig akkurat det jeg ville eller trengte å høre :)  Jeg skal ta ham med til dyrlegen for sikkerhets skyld, men han har blitt bedre og bedre ila dagen og nå vises det knapt noe verken rødhet eller det indre øyelokket, så jeg føler meg veldig trygg på at det bare var en småting som nå har gått mer eller mindre over av seg selv! Tusen takk for svar uansett, det hjelper veldig å få noen gode ord fra andre når man er usikker selv ❤️

  • Like 1
Skrevet
On 3/14/2023 at 5:09 PM, Pingeling said:

Hvordan gikk det hos vet?

Takk for at du spør, og beklager sent svar! Øyet så helt fint ut dagen etter, men dro inn bare i tilfelle. Hun sa det var helt rett å komme likevel, men at det ikke var tegn til noen ting galt. Han kunne ha fått noe i det, vært borti noe på tur etc, men det hadde kroppen ordna opp i selv og det var ikke noe å tenke på ?

  • Thanks 1
Skrevet
7 hours ago, KristineB said:

Takk for at du spør, og beklager sent svar! Øyet så helt fint ut dagen etter, men dro inn bare i tilfelle. Hun sa det var helt rett å komme likevel, men at det ikke var tegn til noen ting galt. Han kunne ha fått noe i det, vært borti noe på tur etc, men det hadde kroppen ordna opp i selv og det var ikke noe å tenke på ?

Så bra! Tror de fleste av oss har tatt noen bomturer til veterinær med helt friske hunder. ?

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...