Gå til innhold
Hundesonen.no

Høres dette ut som godt tegn på at valpen kan være alene hjemme i 3 timer?


Aimlo
 Share

Recommended Posts

Har en valp på 3 måneder, har trent litt på hjemme alene trening. Treningen så langt har vart i 20 min til 1 time. Han virker trygg og selvstendig, finnes ikke redd eller usikker ellers. Han fotfølger meg ikke til badet eller soverommet, kun for å finne på sprell og å utforske rommet. Jeg kan lukke dørene uten at han bryr seg, han er på stuen og leker med lekene sine eller biter i ledninger jeg ikke får sikret på stuen :P 

Han har en hel avsperret og valpesikret gang når han er alene hjemme. Han bruker gangen om dagene også, leker og herjer der men det blir noe annet når stuen stenges av. 

Jeg ser (med mine uprofesjonelle øyne) ingen tegn på stress, panikk eller separasjonsangst når han forlates helt alene.  Hva tenker dere om dette;
Det første kvarteret så hopper han opp på døren (hopper på døren når vi skal gå tur også, må læres vekk) og syter høylytt etter meg, men ikke bjeffing og han virker ikke redd. Han kan så vandre litt mens han syter og klynker og synes synd på seg selv. Men det er som om at han er på utgikk etter noe å leke med, noe å ødelegge og å utforske og ikke panikk og frykt-vandring. Akkurat slik han gjør hele dagen mens jeg er hjemme også, alltid på utgikk etter pøbelstreker å finne på. Ene gangen gnagde han på foten på kommoden i ca 2 minutter før han gikk lei. Det fremsto ikke som panikk-gnaging eller noe, bare helt vanlig "skal bite og ødelegge alt jeg ser fordi jeg er en valp"-adferd, for det å bite på kommoden forsøker å han å gjøre ellers også. Etter 10-15 min med hopping på døren, syting og vandring så legger han seg ned ved døren og ligger der og venter til jeg kommer hjem. Etter det første kvarteret så kan det komme et bittelite klynk her og der en sjelden gang mens han ligger der, men ikke høylytt syting som i starten og ellers ingen lyder. Han ser og høres rolig ut. 

Er dette et godt tegn på at han er klar for 3 timer alene?
1 time vs 3 timer, er det egentlig noe forskjell nå når han roer seg ned innen et kvarter hver gang han er alene?  

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Personlig ville jeg ikke økt så mye på en gang når han er så liten. Ville først prøvd 1,5 så 2, så 2,5 og deretter 3. Det er godt mulig hunden takler 3 timer alene nå, men det er så fort gjort å ødelegge en god fremgang ved å gå for fort frem når de er i den alderen :) 

Endret av bie
  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 1/30/2023 at 12:37 PM, bie skrev:

Personlig ville jeg ikke økt så mye på en gang når han er så liten. Ville først prøvd 1,5 så 2, så 2,5 og deretter 3. Det er godt mulig hunden takler 3 timer alene nå, men det er så fort gjort å ødelegge en god fremgang ved å gå for fort frem når de er i den alderen :) 

Ok, men hvordan vet jeg at han takler 3 timer eller ikke? Hva skal jeg se etter? Hva er tegn på at man går for fort frem? Har vært 1,5 time alene nå. Roet seg rundt 15 min igjen, lite lyd ellers og reagerer ikke på folk og hunder som høres utenfra. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo vanskelig å vite før man har prøvd, men sjansene for at det går bra er ofte større om man tar det gradvis - er mitt inntrykk hvertfall. Så man må jo bare kjenne litt på det, tror ingen på internett kan fortelle deg om han takler det eller ikke, det er forskjellig fra hund til hund. Jeg følte meg ganske sikker på at min hund taklet 3 timer når han la seg til å sove når jeg dro hjemmefra og sov i 2,5 timer til jeg kom hjem igjen. Da tenkte jeg at 30 min til ikke hadde så mye å si.

Jeg gjorde det slik at vi satte mål ut ifra alderen hans etter at vi hadde kommet opp til 3 timer. Han var alene hjemme 4 timer når han var 4 mnd, gikk opp til 5 timer når han ble 5 mnd osv helt opp til en hel arbeidsdag. Det fungerte veldig fint for oss. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at så lenge hunden er trygg alene så kan man gå ganske fort fram, men pass på å variere tiden. Jeg er rimelig sikker på at om en hund er trygg i to timer så er den trygg i tre. Men i denne alderen skjer det også mye, så jeg ville unngått å øke for mye på en gang.

Men klart, er det krise og hunden "må" være alene i 3 timer, så ville jeg sjanset det, så lenge hunden er trygg ellers. Det er en risiko for at man må ta to steg tilbake i treningen hvis det ikke går bra, men sannsynligvis er det ikke noe problem. Det er også forskjell på om hunden er alene hver dag eller ikke. Å plutselig øke til 3 timer daglig er for mye, men om hunden er alene 1 time 3-4 dager i uka, og så en dag 2-3 timer, og så tilbake igjen, kan også funke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, simira skrev:

Jeg tenker at så lenge hunden er trygg alene så kan man gå ganske fort fram, men pass på å variere tiden. Jeg er rimelig sikker på at om en hund er trygg i to timer så er den trygg i tre. Men i denne alderen skjer det også mye, så jeg ville unngått å øke for mye på en gang.

Men klart, er det krise og hunden "må" være alene i 3 timer, så ville jeg sjanset det, så lenge hunden er trygg ellers. Det er en risiko for at man må ta to steg tilbake i treningen hvis det ikke går bra, men sannsynligvis er det ikke noe problem. Det er også forskjell på om hunden er alene hver dag eller ikke. Å plutselig øke til 3 timer daglig er for mye, men om hunden er alene 1 time 3-4 dager i uka, og så en dag 2-3 timer, og så tilbake igjen, kan også funke.

Føler han er en ganske trygg valp generelt, og han roer seg innen et kvarter. Er mye roligere alene enn når jeg er hjemme for å si det sånn. 
Det er ikke snakk om hver dag nei, det er snakk om 3 timer 2 dager i uken han må være alene hjemme. De gangene han har vært 1-1,5 time nå, så har det bare vært trening. Jeg sitter som oftest i en iskald bil og venter på at klokken skal gå. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...