Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå en Alaska Husky tispe på 3 år. Hun blir brukt til trekk, og vi skal videre starte på nosework der vi allerede går kurs. En veldig aktiv hund som får det hun trenger. Hun er glad i og bruke hodet i forhold til mange AH, der jeg har opplevd at mange heller går mer i arbeidsmodus fysisk. Kunne gjerne tenkt meg og prøve ut flere hundesporter etter hvert. 

Jeg har lyst på en til hund, men klarer rett og slett ikke og bestemme meg for hvilken rase. Det må være en aktiv rase som liker og bruke hodet, og som vil være med når vi trekker. Jeg har ikke lyst til og gå for en til AH. De er så forskjellige fra individ til individ, og selv om min kan gå løs er det ikke sikkert at neste AH kan det. 

Jeg legger mye arbeid i hunden min. Og kan ganske mye om hundetrening fra før. Har hatt hund siden jeg var 10 år. Og mista min andre tispe i fjor sommer, merker at det blir ensomt med bare en. Dette var da en liten og mindre aktiv rase, noe jeg ikke vil gå for nå. Jeg vil helst gå for en til tispe, da det er det jeg foretrekker best. 

Vi bor for så vidt fortsatt i et nabolag, men planen er og flytte mer landlig til i løpet av året.

Hva synes dere? 

Skrevet
21 hours ago, Ravensburger said:

Schæfer? Jakt golden/Labrador? En type fuglehund som liker å trekke? Vorsteh? Gorden eller Engelsk setter? 

Tenkt mye på de to førstnevnte. Andre alternativ er veldig mulig. Liker schæfere veldig godt. Litt usikker på om samkjønnssaggresjon er normalt i rasen, jeg har hørt så mye forskjellig svar på det. Jeg vil jo helst ha en til tispe. Min tispe går like fint med tisper som med hanner - bryr seg ikke om kjønn. Har også vært litt uheldig med schæfere i de siste årene og kun møtt ekstremt reaktive i dette nabolaget. Nå vet jeg ikke hvor mye disse eiere jobber med hunden sin.

Selv om vi flytter etter hvert vil vi fremdeles besøke familie i dette nabolaget og være her i perioder. Vil denne rasen trives i et sånt miljø? Selvfølgelig blir den sosialisert siden den er valp, oppfølging av kurs osv. Er vokter instinkter i dem. Vil bare lære så mye som mulig og være sikker på at valget jeg tar er best for oss. Derfor veldig nysgjerrig på erfaringer. 

Vorsteh etter trekklinjer er mulig. De to sistnevnte rasene tror jeg hadde trivdes bedre med jegere enn og trekke med meg. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...