Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en valp på 12 uker (stor rase) som er veldig ivrig på å komme seg opp i sofaen. Vi har også en gutt på fem år som tidligere har søkt tilflukt i sofaen når valpen er litt gira, og vil leke. Når har derimot valpen, men litt fart, klart å komme seg opp i sofaen - og dette har begynt å bli litt problematisk. Eller, ikke problematisk helt enda, men kanskje etterhvert. Valpen er veldig glad i sønnen vår, og kaster seg over han for å sleike han over hele ansiktet. Sønnen vår er ukomfortabel i situasjonen, og vet ikke helt hva han skal gjøre. Vi løfter valpen ned, og distraherer med tyggebein eller leke. Det skjer gjerne på morningen når han ikke har sett gutten på lenge, eller etter tur, hvor valpen gjerne blir litt giret opp av eldstehunden vår (hun girer ikke valpen opp, men valpen vil leke). Valpen trenger litt fart for å komme seg opp, og det er gjerne i disse situasjonene at han får det. Som sagt så er det kanskje ikke problematisk akkurat nå, men om noen uker vil valpen komme seg opp i sofaen når den enn vil, og da er det mulig det kan bli litt problematisk. Er det noen som har noen gode tips og råd for hvordan vi kan forhindre at dette blir et problem? Hvordan kan ungen få lov til å være i fred? Eldstehunden har fri tilgang til sofaen, men hun er veldig rolig, og venter helle på at noen skal komme å kose henne enn motsatt. Jeg vet at vi har med en valp å gjøre, men jeg tenker at det er greit å begynne nå, sånn at det ikke blir et problem senere. Vi hadde ikke barn sist gang vi hadde valp, så denne gangen er det veldig mye mer å tenke på :blink:

Skrevet

Dere må stoppe hunden fra å "overfalle" sønnen lenge før han må flykte opp i sofaen. Det er klart at sofaen da blir attraktiv!

Ta kontroll på hunden når gutten står opp, gjerne med bånd. Så fort han nærmer seg et punkt som ikke er greit, og FØR det skjer, ta ham bort fra gutten. I prinsippet, når hunden *tenker* på noe som ikke er greit, skal du stoppe den.

Når dere vet at hunden blir giret så ville jeg også forebygget med først litt lek, og så rolig mental aktivisering som søk eller triksetrening.

Det er ikke så lett med stor hund, men prøv også å hindre tilgangen til sofaen om mulig. Om den respekterer kompostgrinder kan det prøves, eller rett og slett ha hunden i et annet rom når dere vet den blir for giret. Jobb med at den skal lære å slappe av på teppet sitt, og bruk det.

Mye av nøkkelen her er å forebygge og forhindre at triggeren skjer, ikke selve handlingen.

  • Like 1
Skrevet

Så bra at dere tar tak i problemet så tidlig! 

Helt enig med Simira. Dere som foreldre må forhindre at situasjonene oppstår. Det som er vanskeligst er å være konsekvent. Barn og valp kan ikke herje sammen, selv ikke når barnet har lyst. Valpen må lære a sånn gjør man ikke rundt barn, men sønnen må også lære hvis det er ting han gjør som ikke kan gjøres rundt valpen, f.eks. å løpe og hoppe i stua. 

Ellers er det veldig lurt å få sønnen til å trene med valpen. "Sitt" er en enkel øvelse som kanskje valpen allerede kan? Da er det lurt å lære sønnen hvordan han kan trene på en rolig måte og gi valpen godbit og skryt når den er flink. Det vil lære valpen at det lønner seg å lytte til hva sønnen deres sier, og sønnen vil forhåpentligvis føle seg tryggere. Med en stor rase er det lurt å gi barn verktøyene de trenger til å roe dem ned, og en meget godt innøvd sitt er en god start.

 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...