Gå til innhold
Hundesonen.no

Vanskelig hest på tur


Heiieh123
 Share

Recommended Posts

Hei, jeg hjelper til i en rideskolestall og passer på noen av hestene i helgene. Det er en new forest vallak på 8 år der og hver gang jeg skal på leietur med den stresser den veldig og prøver å stikke av, den oppfører seg rett og slett litt hingstete på noen områder. Rideskolen lurer på om han har blitt kastrert litt sent. Men han er snill som et lam på banen. Jeg vil prøve å få han til å roe seg mer ned på tur da det er veldig ukomfortabelt å gå på tur med en sånn hest, men vet ikke helt hvor jeg skal starte. Så jeg lurer på om noen har vært borti noe lignende og har noen gode tips. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er lenge siden jeg holdt på med hest, men jeg tenker at det kan være flere ting. Får han nok fysisk aktivitet? Leier du alene, eller sammen med andre? Er han trygg på tur alene? Hvordan er han hvis han ris på tur og ikke leier?

Stikker han tilbake til stallen, eller bort, hvis han får anledning?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tenker at det kan hjelpe han å gå tur med andre rolige/trygge hester. Hester liker seg i flokk, og vil helst ikke forlate de andre. Roen til de andre hestene vil også trygge hesten du rir, slik at også lærer seg at det er trygt og fint på tur. (Ikke bare i banen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, simira said:

Det er lenge siden jeg holdt på med hest, men jeg tenker at det kan være flere ting. Får han nok fysisk aktivitet? Leier du alene, eller sammen med andre? Er han trygg på tur alene? Hvordan er han hvis han ris på tur og ikke leier?

Stikker han tilbake til stallen, eller bort, hvis han får anledning?

Takk for svar?. Han får nok fysisk aktivitet i hverdagene men lite i helgene da mange som ikke er trygg å gå på tur med han, men han er ikke trygg på tur alene. Har gått på tur med andre ja men det er ikke alltid det er anledning til å gå flere. Når han har blitt ridd på tur så har det vært 6-8 hester med han, også har det vært tur som ikke er vedsiden av vei. Personlig vil ikke jeg gå med han på fortau langs veien fordi hvis han stikker kan han gå i bilveien, så det fører også til kortere turer. Når han stikker så stikker han mot stallen helt til noen eventuelt får stoppet han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

21 minutes ago, Rufs said:

Jeg tenker at det kan hjelpe han å gå tur med andre rolige/trygge hester. Hester liker seg i flokk, og vil helst ikke forlate de andre. Roen til de andre hestene vil også trygge hesten du rir, slik at også lærer seg at det er trygt og fint på tur. (Ikke bare i banen)

Takk for svar. Skal prøve å gå mulighet og dra på tur flere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...