Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg har nylig tatt over en mellom shnauzer salt og pepper som er en kasterert hannhund på 2,5 år. Stort sett går dette veldig bra, men i går hadde vi en ubehagelig opplevelse der han glefset etter faren min. Han har aldri gjort dette mot noen før. Det hører med til historien at faren min skulle rette på teppe til hunden i bilburet.

Han kan også begynne å varsle og knurre når vi er ute i naturen og sitter alene på fks svaberg.

Hunden er vokst opp på landet med en familie med mange andre dyr og tre barn. Nå lever han bare med meg, men vi er mye ute på besøk hos andre og på lange turer i både byen og skogen.

Han er stort sett veldig lydig og god i kontakten, men kan ignorer meg hvis lukter, katter eller andre hunder frister mer, men han hører etter 30 sekunder.

 

Jeg syns det er hyggelig å ha han i sofaen og sengen men er litt redd dette forstyrrer hans opplevelse av rang og kanskje gjør at han tror han er mer sjef. Dette er min første hund og jeg lurer litt på hva slags treningsformer vi skal velge. Når  vi bruker godbiter opplever jeg at jeg mister kontakten med han fordi han blir så opptatt av godteriet.

Er det noen her som kanskje har hatt en lignende hund og kan dele litt erfaring?

Skrevet

Om hunden får lov i sofaen eller ikke har ingenting med rang å gjøre. Rangordning og dominans er noe som i hovedsak gjelder mellom hunder, ikke mellom hunder og mennesker.

Det høres ut som hunden din har ressursforsvar, og det er noe det er greit både å ta tak i, og vite om og ta hensyn til. I tillegg er det en rase med vaktinstinkt, og det kan være greit å lese seg opp på. Du vil nok ikke få bort bjeffing, siden det er naturlig for rasen.

Jeg vil på det sterkeste anbefale deg å melde deg på et kurs med en hundeskole som bruker positiv forsterkning. Det betyr i hovedsak bruk av godbiter eller leke som belønning. Hvis du bruker godbiter til å lokke hunden inn i øvelser blir den fort opptatt av godbitene. Hvis du for eksempel bruker klikkertrening lærer hunden at den må jobbe og finne ut av det selv FØR den får se godbiten, og lærer å ha fokus i mye større grad. Men hundetrening i seg selv er et system som det tar tid å lære, uansett metode, og de fleste lærer dette best på kurs. Selv om hunden har grunnleggende lydighet fra før så er det en god måte å lære å samarbeide på.

Jeg vil anbefale deg bøkene På talefot med hunden av Turid Rugaas og Hverdagslydighet fra valp til voksen av Aarrestad. Den første er en enkel bok om språk hos hunden, den andre er en fin bok om trening med bruk av godbiter og problemløsning med vanlige problemer som folk møter på.

  • Like 2
  • Thanks 1
Skrevet

Bra at du ser Helt enig med Simira. Dominans hos hund er veldig misforstått. Det oppstår mellom hunder, og bråkmakere som en del folk kaller dominante er vanligvis usikre/redde.

Jeg synes også du burde lese deg opp om ressursforsvar (i tilfelle det var årsaken). En ressurs kan være eieren, en liggeplass, mat, bein, godbiter, leker, osv. Ting med stor verdi som hunden føler at den må forsvare. Noen hunder har ressursforsvar for mange forskjellige ting, mens andre vil bare forsvare en av dem.

Det kan også være at hunden følte seg truet, dersom han ikke kjenner faren din så veldig godt. En hund som er i bur har ikke mulighet til å trekke seg unna hvis han blir redd, og da vil knurring/glefsing være eneste måten å be folk om å holde seg unna.

Vet du om årsaken til at han ble kastrert?



 

  • Like 2
Skrevet
1 time siden, Pingeling skrev:

Bra at du ser Helt enig med Simira. Dominans hos hund er veldig misforstått. Det oppstår mellom hunder, og bråkmakere som en del folk kaller dominante er vanligvis usikre/redde.

Jeg synes også du burde lese deg opp om ressursforsvar (i tilfelle det var årsaken). En ressurs kan være eieren, en liggeplass, mat, bein, godbiter, leker, osv. Ting med stor verdi som hunden føler at den må forsvare. Noen hunder har ressursforsvar for mange forskjellige ting, mens andre vil bare forsvare en av dem.

Det kan også være at hunden følte seg truet, dersom han ikke kjenner faren din så veldig godt. En hund som er i bur har ikke mulighet til å trekke seg unna hvis han blir redd, og da vil knurring/glefsing være eneste måten å be folk om å holde seg unna.

Vet du om årsaken til at han ble kastrert?



 

Jeg vet ikke hvorfor han ble kastrert. Jeg tror han ble det veldig tidlig rundt et halvt år.

Skrevet
7 hours ago, Therese M said:

Jeg vet ikke hvorfor han ble kastrert. Jeg tror han ble det veldig tidlig rundt et halvt år.

Uffda, det er leit å høre. I Norge er det ulovlig å kastrere uten medisinsk grunn, men mange dyrleger (spesielt de som har studert i utlandet) er uenige med dette, og bryter loven. Det blir ofte gjort på hannhunder i puberteten på grunn av adferd, og derfor tenkte jeg at det kunne si noe om historikken til adferden hans og hva som er årsaken.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...