Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har peiling på om dette kan være pga HD graden til hunden min?

Berneren min har grad D på begge hoftene, alltid vært en hund full i energi, veldig aktiv og glad. På turer gir hun alt og er skikkelig ivrig, men nå vil hun ikke opp i sofaen, gå opp skråninger, hoppe opp for å gi oss "kos" og vil heller ikke gå på rampen inn i bilen fordi hun får vondt..Hun sitter bamse, snurrer rundt og gjør alt i sin villeste iver uten problem, men når hun må strekke ut så vegrer hun og klynker. Dette skjedde helt plutselig for 4 dager siden, ikke merket noe som helst tidligere..Eneste endring som har skjedd siste 3 ukene er at hun har fått noe kortere turer fordi jeg har fått valp i hus. 

(Ja, jeg har vært i kontakt med veterinær! De hadde ikke time til oss før på tirsdag, så må vente til da..)

Skrevet

Kan være det. Hvor gammel er hun, har hun forkalkninger, og går hun på smertestillende? Om hun er vant med mye aktivitet så vil det nok merkes når det blir mindre over lengre tid, at kroppen stivner til liksom. 

Får du ta på bakparten hennes? Type bøy og tøy på bakbena? Om hun viser tegn på smerte el vegring så kan det tenkes at det er leddsmerter. Om det er flere år siden hun tok røntgen, så kan det kanskje være lurt å ta ny, bare for å se om det er store forandringer/forverring.

Skrevet
18 timer siden, Tallyho skrev:

Kan være det. Hvor gammel er hun, har hun forkalkninger, og går hun på smertestillende? Om hun er vant med mye aktivitet så vil det nok merkes når det blir mindre over lengre tid, at kroppen stivner til liksom. 

Får du ta på bakparten hennes? Type bøy og tøy på bakbena? Om hun viser tegn på smerte el vegring så kan det tenkes at det er leddsmerter. Om det er flere år siden hun tok røntgen, så kan det kanskje være lurt å ta ny, bare for å se om det er store forandringer/forverring.

Glemte helt å legge ved det viktigste infoen? Hun er 2 år, ble røngtet for 9 mnd siden og der var ingen forkalkninger. Hun reagerer ikke når vi berører, masserer, strekker og bøyer? Vært mindre nå det siste døgnet, nå gjør hun ting igjen uten problem, men virker som det er noe når hun strekker ut foten igjen på en måte. Vært noen episoder der hun skal klø seg på øra med bakfoten, så ser jeg at hun er litt stivere enn til vanlig med å bøye seg til og få foten frem, også klynker hun noen ganger når hun trekker tilbake foten til normal posisjon. Har vært i kontakt med rehabiliteringssenter nå, så håper vi at vi får time snart så vi kanskje klarer å finne hvor det sitter

Skrevet

Hvis hun har kroniske problmer så ville jeg hatt regelmessig behandling, fysioterapi, svømming eller noe, for å styrke og stabilisere muskulaturen.

  • 1 month later...
Skrevet

Takk for alle gode svar! Fikk time med massør og laser spesialist, og hun hadde stor låsning i bekkenet! Helt fin igjen, heldigvis? Ingen utslag på hoftene, de var smidig og fin for å ha den graden.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...