Gå til innhold
Hundesonen.no

Lars!?


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Noen som kalte seg Lars la meg til på msn for et par dager siden. Personen la igjen en link og logget seg så av uten og fortelle hvem denne var.

Jeg lurer derfor på om noen her vet hvem dette kan være eller aller helst om personen kunne tatt kontakt med meg og fortelle hva denne mente med denne linken.

Det er ikke bare at jeg er nysgjerrig at jeg spør men jeg trenger helt seriøst og vite det.

Jeg blir/er ikke sint eller noe på denne personen. Jeg vil bare veldig gjerne vit hva personen mente med og legge igjen denne linken.

Om personen ikke heter Lars kan det være hunden e.l til denne gjør det.

Håper personen det gjelder tar kontakt med meg her på PM eller via msn,eller at noen kan fortelle meg hvem dette er.

Skrevet

Er nok noen fra hundesonen siden personen la igjen link til en spesiell side her..

Hadde ikke så lyst til og legge ut dette offentlig men hvis det må til for at peronen kan ta kontakt med meg så gjør jeg det. For jeg er som sagt ikke sint e.l personen har ikke gjort noe galt.

Men jeg har kraftig paranoia(det er diagnosisert),så jeg sliter veldig da noen jeg ikke vet hvem er tar kontakt med meg.

jeg trenger ikke vite noe navn på denne personen e.l jeg vil bare veldig gjerne vite hvorfor han/henne tok kontakt og la igjen denne linken.

Håper ikke dere dømmer meg nå.

Skrevet

Lars?? er ikke det han som har staffebullen? tror han het lars men han er jo ikke aktiv her inne lengre(savnet ja).

Skrevet

Lars er vel et av de vanligste, norske navnene, blir hardt å spekulere i hvem av dem det kan være.

Ulvinne: har du en relativt anonym adresse og ikke legger den rundt alle veier er det bare å prøve å roe ned nervene, evt blokkere personen om du syns det var ekkelt eller sende vedkommende en mail om nysgjerrigheten tar overhånd.

(jo, jeg vet hvordan det er å være paranoid, det er ikke alltid like rasjonelt og fryktelig vondt, men)

Pust rolig med magen ti ganger, ingen her inne i hvert fall som har grunn til å ville deg vondt ;)

Skrevet

Lars er vel et av de vanligste, norske navnene, blir hardt å spekulere i hvem av dem det kan være.

Ulvinne: har du en relativt anonym adresse og ikke legger den rundt alle veier er det bare å prøve å roe ned nervene, evt blokkere personen om du syns det var ekkelt eller sende vedkommende en mail om nysgjerrigheten tar overhånd.

(jo, jeg vet hvordan det er å være paranoid, det er ikke alltid like rasjonelt og fryktelig vondt, men)

Pust rolig med magen ti ganger, ingen her inne i hvert fall som har grunn til å ville deg vondt ;)

Personen har ikke vært ubehagelig mot meg så ingen grunn til og blokkere h*n..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...