Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Vi har et valpekull som snart er klare for avlevering til nye hjem. En av valpene ser ut til å ha fått et liten vorte på nesen (over snuten), mest sannsynlig papilloma-virus, som valpenes mor også hadde ved ca 3 nåneders alder. Dette forsvant raskt av seg selv på mor.

Mitt spørsmål: burde dette føre til reduksjon i pris på valpen?

Hva tenker dere? 

Skrevet
På 11/2/2021 at 7:13 PM, Tørrved skrev:

Hei! Vi har et valpekull som snart er klare for avlevering til nye hjem. En av valpene ser ut til å ha fått et liten vorte på nesen (over snuten), mest sannsynlig papilloma-virus, som valpenes mor også hadde ved ca 3 nåneders alder. Dette forsvant raskt av seg selv på mor.

Mitt spørsmål: burde dette føre til reduksjon i pris på valpen?

Hva tenker dere? 

Interessant spørsmål.  Hvis jeg skulle kjøpt hvalpen, hadde jeg vært litt i tenkeboksen av flere årsaker. Viruset er jo smittsomt ( mellom hunder) ,selv om det er hovedsaklig individer med lavt immunforsvar som er mottagelige for smitte. En annen ting jeg ville tenkt på, er hva dette utbruddet egentlig sier om hvalpens immunforsvar, særlig hvis det er bare den ene hvalpen som har fått utbrudd. Hva betyr det på lengre sikt? Snakker vi bare om et midlertidig svakere immunforsvar som tar seg opp med alderen eller vil det vedvare? 
 

Hadde jeg vært kjøper, hadde jeg nok ønsket en av de andre hvalpene i kullet om jeg hadde bestemt meg for å kjøpe fra kullet, uansett. 
 

Kanskje ikke så mye til hjelp akkurat men du ba jo også om tanker rundt saken :) 

 

 

 

Skrevet

Takk for svar! Litt usikker på om det er det, eller bare en liten skjønnhetsflekk. Det er bare på en av de fire valpene vi har. Nå har vi uansett besluttet å beholde han selv, så da får vi se om det blir noe videre

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...