Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har en goldendoodle valp som er 11 uker gammel, han har vært hos oss i to uker nå. En herlig liten type, som lærer raskt og har mye energi.

1) Men vi har noen utfordringer, på ettermiddagen/kvelden får han ofte raptuser, som varer lenge opptil flere timer, han er trøtt og urolig, men klarer ikke finne roen selv. Har forsøkt trikset med å holde ham til han roer seg, men da blir han bare helt vill, og man må til slutt slippe ham. Har også forsøkt å la han lete etter maten ute i hagen, og inne, trene kontakt, men ingenting hjelper når han er i raptus-modus? Tips?


2) Han har funnet seg en liten grop i et blomsterbedd som er hans go-to når han har raptus, da graver han der eller forsøker å stikke av under gjerdet i hagen og løper etter forbipasserende, og hører ikke etter/virker ikke til å bry seg om meg eller samboer overhodet. Kommer dette til å bli bedre etterhvert med kontakttrening og trening på innkalling?

3) Om 1,5 uke må jeg tilbake på jobb, og han må da være hjemme en god stund alene, dvs noen dager 7-8 timer, noen dager 2-3 timer? Tips til hvordan man kan øve på dette i praksis? Og lar det seg gjøre på så kort tid? Han fotfølger meg og samboer til døren, og går vi ut og rett inn igjen løper han bare ut i gangen. 

Mvh ny valpeeier, takker for alle kyndige svar. 

 

 

Skrevet

Jeg håper dere har trent litt mer på alenetrening og selvstendighet enn å gå ut døren og inn igjen hvis han må være alene en hel arbeidsdag om halvannen uke. Kan en nabo eller noen andre stikke innom og lufte i løpet av dagen kanskje?

Ihvertfall ville jeg startet å lukke dører bak meg når dere går på badet eller er i andre rom en kort stund, gå til postkassen, osv. Progresjonen kommer veldig an på hunden, og du kan søke på "alenetrening" for å finne flere tråder og tips på forumet her.

Det samme gjelder raptus, helt vanlig. Har du prøvd å gi ham et tyggebein og sitte sammen med ham på teppet/senga hans?

Hullet i gjerdet må såklart tettes, og han bør antageligvis ikke slippes ut i det hele tatt uten bånd når han har raptus. Ta på en langline og gå en liten tur så han får rast av seg litt, og så prøv litt enkle kontaktøvelser før ro og ligge på sengen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...