Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Huden min er av typen Englesk Setter, ho er 17 måneder, veier 11.3 kg, løper som fy og per dags dato en nonstop dogware sele, den er nå snart for liten. 
 

Jeg ønsker meg følgende: Den beste selen for hunder, med polstring helst, med mulighet for å feste forran (antipull) samt ryggen(vanlig) og trenger at den tåler litt. Pris er ikke en issue, vil bare at hunden får det beste!

har sett på Ruffware er de faktisk gode, med tanke på pris. Lest at Julius K9 ikke er så gode på presset på skuldrene osv. 

Er et hav av seler.. help!

Skrevet

Ruffwear er definitivt god, Hurtta (de som kalles Y-sele) har også ok seler med ring på brystet som funker.

Hvis du ikke har egen kløv kan du jo vurdere å kjøpe Ruffwear selen med avtagbare kløvvesker. Den er ikke noe særlig på langturer om du skal pakke en del i dem, men fint for å la hunden bare jobbe litt ekstra.

Ruffwear Front Range er en av mine favoritter, vi har den til ridgebacken og den sitter godt på de fleste hunder pga. justerbarheten. Vi har også hatt Ruffwear Palisades pack med avtagbare vesker, men solgte den siden vi knapt brukte den.

Ellers har vi også Rogz H-sele til begge, de har ring på brystet som man kan feste båndet i, selv om den ikke er laget for det spesifikt.

Skrevet
19 minutter siden, simira skrev:

Ruffwear er definitivt god, Hurtta (de som kalles Y-sele) har også ok seler med ring på brystet som funker.

Hvis du ikke har egen kløv kan du jo vurdere å kjøpe Ruffwear selen med avtagbare kløvvesker. Den er ikke noe særlig på langturer om du skal pakke en del i dem, men fint for å la hunden bare jobbe litt ekstra.

Ruffwear Front Range er en av mine favoritter, vi har den til ridgebacken og den sitter godt på de fleste hunder pga. justerbarheten. Vi har også hatt Ruffwear Palisades pack med avtagbare vesker, men solgte den siden vi knapt brukte den.

Ellers har vi også Rogz H-sele til begge, de har ring på brystet som man kan feste båndet i, selv om den ikke er laget for det spesifikt.

Ja var front range selen jeg tenkte på, lest mye godt om den. Hva mener du er positivt/negativt om den, har du testa anti pull funksjonen?

Skrevet

Vi bruker frontfeste som en ekstra trygghet for kontroll på hunden når det er tette forhold (by, mye hunder rundt e.l.), koblet sammen med halsbåndet for stabilitet. Det fungerer fint. Men frontfestet/antitrekk er kun et verktøy i treningen, og om hunden drar konstant/mye ville jeg heller brukt en trekksele, og så jobbet med å gå med slakt bånd ved siden av, for å ikke få skjevbelastning på kroppen.

Skrevet
1 minute ago, TomasJ said:

Altså tenkte å bruke det samtidig som stop og vent trening, for hun drar noe veldig

Da ville jeg heller hatt en sele som hun kan trekke i, og bruke magebelte og strikkbånd. Og så bruke enten halsbånd eller en annen type sele når du trener konkret på å gå med slakt bånd. Da ville jeg jobbet mye med kontakt, og med å bytte retning ofte (ja, det kan se rart ut) og belønne all frivillig kontakt med deg på tur. Stopp og vent er ofte frustrerende og funker ikke alltid for hunder som er mye i bevegelse i ulike retninger. Og tar veldig lang tid hvis du faktisk skal noe sted.

  • Like 1
Skrevet (endret)
1 time siden, simira skrev:

Da ville jeg heller hatt en sele som hun kan trekke i, og bruke magebelte og strikkbånd. Og så bruke enten halsbånd eller en annen type sele når du trener konkret på å gå med slakt bånd. Da ville jeg jobbet mye med kontakt, og med å bytte retning ofte (ja, det kan se rart ut) og belønne all frivillig kontakt med deg på tur. Stopp og vent er ofte frustrerende og funker ikke alltid for hunder som er mye i bevegelse i ulike retninger. Og tar veldig lang tid hvis du faktisk skal noe sted.

Men jeg ønsker ikke at hun skal dra når jeg går på tur. Når hun blir eldre så kan hun lære seg å trekke når vi skal ut på fjelltur. Men ikke at hun drar når min mor skal gå tur med ho eller ei veninne. Ønsker at hun skal lære seg å gå med slakt bånd. Hva anbefaler du da? Spesifikt bånd/sele?

Endret av TomasJ
Skrevet
1 minute ago, TomasJ said:

Men jeg ønsker ikke at hun skal dra når jeg går på tur. Når hun blir eldre så kan hun lære seg å trekke når vi skal ut på fjelltur. Men ikke at hun drar når min mor skal gå tur med ho eller ei veninne

Det er forståelig, men det krever tid, trening og masse tålmodighet å komme dit. Og hvis du skal være konsekvent nok med å jobbe med å ikke trekke så kan du ikke gjøre det hele turen, det er for mye både for hunden og sannsynligvis deg. Det er for mye å kreve av en valp at den skal gå "pent" eller i slakt bånd en hel tur. Og bruk av verktøy som antitrekksele, grime og lignende bør være verktøy i bruk korte perioder av gangen, for å ikke feilbelaste hunden, og ikke minst gi frihet til å røre på kroppen.

Jo mer konsekvent og tydelig forskjell du kan gjøre på å gå pent og kunne sose som hun vil, jo enklere og fortere vil hun forstå forskjellen og greie det. En klassisk metode er å veksle mellom sele og halsbånd, og klipse båndet over på halsbåndet i korte perioder av gangen på tur, for å jobbe med at da SKAL de gå pent i slakt bånd. Vi har brukt to ulike seler (Ruffwear for sosing og Rogz H-sele for gå pent/ikke trekk) på ridgebacken, og det har fungert utmerket. Han vet han ikke får trekke i den ene selen, men trekker så mye han vil i den andre. Det gjør det mye lettere å være konsekvent for eier, og mye lettere for hunden å forstå en forskjell.

Med trening vil hunden stort sett greie å ta på kommando når de får trekke og når de skal gå pent, så lenge man lærer det inn.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...