Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ønsker å kjøpe sele til valpen min jeg får om 1 uke. Engelsk Setter. Jeg har NULL peiling på sele og har aldri brukt det, men har lest at det skal være best flere steder og av folk jeg stoler på vet tingene sine. 

Men.. hvilken? Merke er bra? Hvilket design er best?  osv osv osv...

Kan noen tipse meg om en god sele til valp (engelsk setter) som tåler en del, er bra, som jeg har mulighet til å ha ivertfall noen måneder til hun blir større. Gjerne med link til nøyaktig hvilken du anbefaler så jeg ikke må lete og finner feil.

Takk på forhånd

Skrevet

Det er mange gode seler. Selv liker jeg Rogz, Haquihana, Hurtta og Ruffwear, for eksempel. Det viktige med sele til en valp er at den er mest mulig regulerbar, ihvertfall rundt hals og mage. Gjerne på brystet også.

Ta med valpen til dyrebutikken, de kan hjelpe deg å finne en sele som sitter ok og som kan reguleres.

Skrevet

Sele som passer noen måneder med valp kommer du nok ikke til å finne, de første månedene er de i enorm vekst. 

Jeg bruker kjøpe Dogman sine H-seler, gjerne på Coop Obs, for valper frem til de begynner å bli ferdig utvokst. Har holdt med to forskjellige størrelser til mine BC. De kan stilles i både hals, bryst, øvre og nedre stolpe. Ergo god justeringsmulighet og noe å vokse inn i. De er dog ikke polstret, som noen foretrekker. 

Om du er helt ukjent med seler, så slenger jeg meg på anbefaling om å oppsøke kompetent utstyrsbutikk. Der finnes også informasjon fra en rekke produsenter på nett hvordan sele burde tilpasses :)

Når hundene her er voksne og finner ut at å trekke er gøy, så får de nye, ordentlige seler som passer dem godt. Glad i Zero DC Short til tur, samt får de nome-/kombisele som sitter som støpt på dem til ski, spark, sykkel osv. 

Skrevet (endret)

Jeg har sett en del på denne: https://www.petxl.no/ruffwear-front-range-harness-sele?fbclid=IwAR0G8cCMm_CJGKFnVihYbNeP1IfCYM6tmnOyWEYdDQx-MWnlwPdVn1seFj4 

Det står: Størrelse    Bredeste delen av brystkassen
XXS              33-43 cm 
XS                 43-56 cm 
S                    56-69 cm
M                   69-81 cm
L/XL              81-107 cm

 

Men føler ikke valpen er i nærheten av 33cm på bredeste delen av brystkassen. 107 cm virker jo sykt stort. passer xxs da?  For dere som kanskje vet mer om størrelser. Engelsk setter valp på 8 uker.

 

Har vært innom 3 butikker i Kristiansand uten mye hell, virka ikke så kompetente, er bare 2-3 igjen, så får se

Endret av TomasJ
  • 2 months later...
Skrevet (endret)
On 6/13/2021 at 7:20 PM, TomasJ said:

Jeg har sett en del på denne: https://www.petxl.no/ruffwear-front-range-harness-sele?fbclid=IwAR0G8cCMm_CJGKFnVihYbNeP1IfCYM6tmnOyWEYdDQx-MWnlwPdVn1seFj4 

Det står: Størrelse    Bredeste delen av brystkassen
XXS              33-43 cm 
XS                 43-56 cm 
S                    56-69 cm
M                   69-81 cm
L/XL              81-107 cm

 

Men føler ikke valpen er i nærheten av 33cm på bredeste delen av brystkassen. 107 cm virker jo sykt stort. passer xxs da?  For dere som kanskje vet mer om størrelser. Engelsk setter valp på 8 uker.

 

Har vært innom 3 butikker i Kristiansand uten mye hell, virka ikke så kompetente, er bare 2-3 igjen, så får se

Anbefaler deg å vente til du får valpen og ta den med i butikken og prøve sele om du skal kjøpe en av denne typen. Vi har en Ungarsk Vizsla, som er ganske lik i kroppsbygning som en setter vil jeg tro (?), og denne type seler ble fort for "korte" til han når han begynte å vokse, siden han er så lang i kroppen at den bakre delen av selen gnagde han i "armhulen". Vi endte opp med å kjøpe non-stop sin line harness som passa fra han var 3-8 mnd og har nettop gått opp en str nå :) 

Edit: hehe så nå at det var en gammel tråd :) 

Endret av bie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...