Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei! Lurer på hvor gammel min Engelske Setter må være før jeg kan ta den med på lange turer som telturer i høyfjellet som vil være lange turer over dager og mange timer i strekk.

Må den trenes for slike turer, kommer det av seg selv? 

Jeg trenger å vite dette slik at jeg ikke gjør slike ting for tidlig og eventuelt skader hunden.

Endret av TomasJ
Skrevet

Det kommer an på om du mener "lang" i tid eller strekning. Alle hunder trenger opptrening og tilvenning til lengre turer, men overnattingsturer i skog og mark (eller fjell) kan du fint ta med valpen på fra ganske tidlig av.

Så lenge du går i valpen/hundens tempo, og passer på å ta nok pause og gi den tid til å drikke og spise underveis så kan du ta den med så fort den har slått seg til ro i nytt hjem. Hvis du skal gå milevis ville jeg nok ventet til den nærmer seg året. Men gi den noen uker til dere har blitt kjent og vant med hverandre, og start med korte turer. Husk at noen valper/unghunder gjerne trenger hjelp til å ta pauser og hvile om dere er ute hele dagen, og ta det i rolig tempo.

Uansett hva du tenker å bruke hunden til av krevende fysisk eller mental aktivitet må den trenes opp gradvis.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...