Gå til innhold
Hundesonen.no

Hente valp i Sverige


Sanna
 Share

Recommended Posts

15 timer siden, Sanna skrev:

Er det noen her inne som har henta valp fra Sverige de siste ukene/månedene og som kan fortelle litt hvordan det gikk? Siden det er korona tid. Kan jeg møte oppdretteren på grensen og å vente valpen der uten karantene hotell?

Vet om folk som har gjort det, men da må du gjøre det som kommersiell import, som er litt å sette seg inn i, med søknader og diverse. Du kan ikke bare møte oppdretter å få valpen levert uten videre lenger. Det gikk en stund, men så til Mattilsynet kontroll og siden man ikke henter hjemme hos oppdretter, så regnes det som kommersiell import.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 timer siden, simira skrev:

Du kan jo fortsatt hente valp hos oppdretter så lenge du går i karantene etterpå. Litt usikker på om det er krav om karantenehotell fra Sverige, eller om du kan ha hjemmekarantene.

Åh, ja hvis grensen har åpnet igjen så kan man det. Hadde ikke fått med meg at de hadde åpnet for innreise enda.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

15 timer siden, Sanna skrev:

Jeg tror det er karantenehotell ennå og jeg kan ikke være på karantenehotell med en valp så det går jo ikke.

Du kan høre med kommunen om du kan få sitte i hjemmekarantene. Hvor dette er praktisk gjennomførbart (f eks bor alene uten å ha kontakt med mange i samme husstand daglig) vet jeg flere kommuner setter pris på dette for å ha plasser tilgjengelig på karantene hotell :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
6 timer siden, Sanna skrev:

Jeg bor alene så hjemmekarantene hadde passet perfekt. Vet du om det er lov? Vet dere om det er noen som har gjort dette?

Ei venninne av meg er i hjemmekarantene nå etter parring av hund i Sverige, kom hjem for 3 dager siden. Orkland Kommune ? 

Edit; hun kjørte bil alene, kan være forskjeller om man f eks tar fly hvor man er i kontakt med flere mennesker ?

Endret av Anooni
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 timer siden, Sanna skrev:

Jeg skal kjøre bil alene. Hvordan går jeg da frem for å spørre om jeg kan ha hjemmekarantene? Hvor spør jeg?

Jeg vet ikke hvor hun har spurt, men man kan sikkert ta kontakt med smittevern-ansvarlige i sin kommune, kommunelege eller fastlege. De skal være oppdaterte eller klare å hjelpe deg for å finne ut av det 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...