Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Huskyen min har nettopp fått diagnose nyrevikt. Han er nå satt på nyrefôr, medisin og spesialdiett og har gått på dette ca en måned nå. Dette hjalp! Han ble brått en helt annen hund, er sprek og frisk og tilnærma den samme valpen han en gang var.. Han har mista all musklatur, og er nå bare en spinkel skralle igjen.. Han var en stor og sterk trekkhund før han ble syk, full av muskler fra foran til bak. Alt dette forsvant i perioden mens dyrlegen prøvde å finne ut hva som feilte han. Han er 7 år, rett om hjørnet.

Den ene utfordringa vi har nå, er pelsen han. Han røyter helt GRUSOMT! Jeg kan børste av han en bærepose med pels(mest underull sådan) så ofte jeg vil. Han liker det ikke, og jeg lurer faktisk på om han kan ha vondt i huden, fordi han klør en del ellers. Og det neste er sånn at jeg lurer på om han faktisk vil ha det best kortklipt? Er det noen har erfaring med det? Han er i utgangpunktet en korthåra hund, og da han var frisk hadde han ca 2 cm silkeblank pels! Denne er nå ca 2-3 cm, og knusktørr rotete pels. Han får olje i maten og riktig fôr, men pelsen og huden blir ikke bedre.
Noen som har erfaring med sånt?

Det neste er at dyrlegen har vært veldig sparsom med informasjon om hva slags liv jeg kan gi han nå.. Hvordan mosjonerer jeg han? Jeg regner med han aldri vil bli noe sykkel-hund igjen, men hvordan trimmer jeg en hund med nyre-problemer?
Han er som sagt frisk og pigg, kan løpe rundt i huset som en propell og leke med ungene, så jeg tenker jo at han bør få ut energien på en eller anna måte. 

Skrevet (endret)

Jeg har alltid tenkt at dyr som feller pels klør seg mer da, enn ellers. Når det gjelder både hunder og hester. Det er vel også en måte å få av seg den løse pelsen på.

Min hund har ikke så lang, men ganske tett og varm pels. Og han klør seg en del (men ikke så mye at det er unormalt).  Om sommeren barberer jeg han helt kort, og da klør han seg omtrent ikke i det hele tatt. Tydeligvis kan det være befriende å slippe varm pels rundt halsen til tider ?

 

Endret av Rufs
Skrevet

Takk for ditt svar! :) 
Jeg vet jo når hester røyter, så pleier de å syns det er helt himmelsk å bli børsta med den hardeste børsten man eier, det hardeste man klarer.. :p Så der klør det tydeligvis litt..
Men hunden min blir bare skjelven og redd, så enten er det fordi han ikke liker det, eller fordi det er fysisk vondt. Og jeg heller litt mot det siste. 

Det er vel heller ikke i grunn normalt for en hund(uansett dyr, tenker jeg), å røyte konstant. Så om det er sånn at huden klør under røyting, så vil de jo egentlig konstant klø....

Skrevet

Fikk tips fra en jeg kjenner som gir hunden b-vitaminsprøyte årlig hos veterinær på grunn av røyting.

Så i fjor testet jeg det på katten min (som røyter helt sinnsykt mye), nå nærmer det seg ett år siden og jeg merker at hun begynner å røyte mye igjen. Så det virker som det har hatt god effekt ?

Vet ikke om dette er mulig for hund med nyresvikt, men det går an å høre med veterinæren?

Skrevet

Joda han fikk jo b-vitamin sprøyte i fjor i forbindelse med et tanntrekk. Så du sier noe der ja, kan være verd å teste igjen. :) Jeg syns bare at i fjor hadde det ikke så kjempestor effekt, men han var jo i grunn kortklipt da så kan hende jeg bare ikke merka det.. :D 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...