Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg har en nydelig Border Collie tispe på 6 måneder som ble kjøpt til konkurranselydighet, i tillegg til rallylydighet og agility for gøy og noe konkurranse. Først og fremst skal hun selvfølgelig bli en trygg og god hund vi kan ha med over alt, og som har det bra. Hun har fått og får være valp selvfølgelig, og blitt trent i hverdagslydighet, i tillegg til grunnleggende øvelser i lydighet (fremmadsending, apport, fvf, kjeglen, avstandskommandering). Vi har jobbet helt klart mest med belønningsutvikling og kamplyst for å ha en god belønning. Jeg har sett mer og mer i løpet av tiden at hun har mister litt piffen under trening om vi jobber noe lengre med en ting, syntes terping er kjedelig og ikke har den «Kom igjen! En kommando til!!» attituden jeg ser på mange andre bordere. Hun er enda ung, så kan godt være det kommer, men det har gjort at jeg har begynt å se litt mer mot agility og rally (rally var planen uansett) fordi hun har en enorm lek, sprett og fart i kroppen, i tillegg til å være en liten og ganske tett frøken. Jeg er åpen for alt, bare vi gjør noe gøy sammen og får konkurrert sammen i noe vi elsker. 
 

Men iallfall til det jeg egentlig tenkte på, jeg vurderer om jeg burde prøve henne på gjeting. Men er sterkt usikker på noen ting. Hun gjeter på kaniner, ikke på hesten, har begynt på biler (men det har vi jobbet med (avledning) og har begynt å komme seg) og på andre hunder i lek. Hun har et godt locking eye(?) har jeg blitt fortalt, og noen som så henne leke syntes det var en skam å ikke bruke henne i gjeting ? I tillegg er hun litt usikker, så har hørt at å få gjete bygger selvtilliten og gjør ofte borderen til en mer balansert og fornøyd hund. Jeg har ikke tenkt på gjeting da jeg har noen bekymringer, selvom jeg uten tvil syntes det er noe av det vakreste man kan bruke BC-en til. Så jeg lurte på andres erfaringer om mine bekymringer og generelt deres erfaringer. Mine tanker er:

- Kan det utvikle mer gjeting i hverdagen? Eks på hesten? Hun er med på ridetur og gjør det svært fra der i all tempo. 
- Må man gjete veldig ofte for å opprettholde kunnskapene og gjøre det rettferdig for hunden? Jeg har nok mulighet to ganger i måneden, men har hørt at det har vært for lite.

- Vil det kunne gjøre henne mindre engasjert eller på annen måte ødelegge for de andre sportene vi ønsker å gjøre? Agility, rally og lydighet.

- Vi har sauer rett ved hytta der vi er 2 måneder hele sommeren. Jeg har henne i bånd når vi passerer sauene, men hun går løs på eiendommen som ikke er inngjerdet. Vil hun kunne stikke av for å dra til sauene? Vil det bli vanskelig for henne å gå forbi sauene pga forventning? Vi sykler og løper ofte, hun skal brukes til det håper vi, så veldig dumt om hun stopper opp/låser seg hver gang vi løper forbi noen sauer. 
 

Tusen takk for svar!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...