Gå til innhold
Hundesonen.no

Fra du entrer til du går ut


Lizzi

Recommended Posts

Nå har jeg bare vært i ringen en gang...

Men dommeren sa til meg hva jeg skulle gjøre. Når jeg kom inn i ringen så gikk jeg bort der som dommeren, hun så jeg kunne bare ta en runde så var vi igang. Men nå var det bare oss da, vet ikke hvordan det er viss det er flere hunder... Du stiller jo i valpeklassen du også så det går nok bra ;)

Hvilken ferje tar dere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom du er ny, sier dommeren til deg hva du skal gjøre, så tror ikke du behøver å bekymre deg om det. Men jeg kan jo prøve å forklare litt(har bare vært en gang i ringen jeg og) :D

Dersom dere er flere som skal stille ut hundene, må dere stå i den rekkefølgen deltagernummerene er. Dommeren vil be dere alle ta en, kanskje to runder i ringen.

Når det er gjort og du er først i rekken, vil han be deg ta med hunden din opp på bordet. Der vil dommeren sjekke hunden, tennene, øynene, vinkler og litt forskjellig. Når dere er ferdig oppe på bordet, skal dere gå en rett vei fra dommerbordet og tilbake. Kanskje h*n ber deg ta en runde til også. Når det er gjort, skal du og hunden stelle dere foran dommeren(sånn som rasen din skal stå). Når dere er ferdig, skal dere gå dit hvor dere sto helt i begynnelsen, og vente på at alle blir ferdig. Da vil dommeren komme og gi dere premier.

Du får følg nøye med på hvordan det blir gjort, når du sitter å venter på å få komme i ringen. Det gåt nok bra! Lykke til, det er gøy! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi var, som Anne, bare oss i ringen. Så jeg gikk rett bort til dommerbordet og spurte hvem jeg skulle gi veterinærattesten til Mona til :D Hehe.. Så leste dommeren og skriveren attesten, og så kom dommeren bort til oss og så på tennene og tok på henne og snakket litt med meg og sånt, og så ba han oss om å løpe. Så løp vi tre runder, stilte opp, ventet på kritikken og var ferdig ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...