Gå til innhold
Hundesonen.no

Dansk svensk gårdshund


Becke
 Share

Recommended Posts

Hei. 

Etter å ha vokst opp med hunder, har jeg nå, etter mange år ønske om å kjøpe min egen hund, endelig har mulighet til det. Har fulltid jobb, men har familie som stepper inn på de lengre jobbdagene/lørdagsjobb, spesielt når det skal læres å være alene hjemme over tid og også senere. 

Etter å ha sett på flere raser, falt jeg fullstendig for dansk svensk gårdshund. Noen her som har erfaring med denne rasen? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

48 minutes ago, Becke said:

Hei. 

Etter å ha vokst opp med hunder, har jeg nå, etter mange år ønske om å kjøpe min egen hund, endelig har mulighet til det. Har fulltid jobb, men har familie som stepper inn på de lengre jobbdagene/lørdagsjobb, spesielt når det skal læres å være alene hjemme over tid og også senere. 

Etter å ha sett på flere raser, falt jeg fullstendig for dansk svensk gårdshund. Noen her som har erfaring med denne rasen? 

@simira ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva lurer du på?

Jeg har en 14 år gammel hann. Det er en forholdsvis frisk rase, men pga. popularitet har det vært litt avling over stokk og stein i perioder, som synes i dårlig mentalitet hos noen gårdshunder. De skal være sosiale og omgjengelige, og ikke like stri som jack russel terrier, som de jo sammenlignes med. Men som alltid er det viktig å være nøye med oppdretter, og treffe flere hunder fra ulike steder.

Gårdshundene har uendelig med energi, vil være med på det meste, og sier fra når de mener at naboen ikke får gå forbi på veien (de varsler, på døra, på veien, på hagen...). Jeg synes ikke de går under gneldrete, de bjeffer sjelden under arbeid eller uten grunn, men den grunnen kan være en skjære utenfor vinduet midt på natta. :D

De trenger en del aktivisering, og selv om de trives med å få være med på tur og bare være sammen med familien så må du være forberedt på å aktivisere hunden mentalt med søk, triks og lignende, hvis du ikke skal drive med noe hundesport.

Ettersom dette er en veldig energisk rase så ville jeg fokusert på å lære inn å ligge og slappe av ulike steder fra starten av. Det gjorde ikke vi, og det er veldig mye vanskeligere når hunden ikke kan legge seg ned og slappe av ved pauser på skogstur, eller mellom økter i treningen osv.

Jeg vet ikke hvor mange andre aktive gårdshundeiere det er her nå, men du finner nok flere gamle tråder om individer og om rasen. Sjekk også tråder og innlegg fra @Annegru,og @Lmari.

Endret av simira
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for masse god informasjon! ? 

Jeg tenkte litt på hvordan den er å ha alene hjemme type en arbeidsdag? Jeg har god hjelp til å lære den opp til dette, så det skal ta den tiden det trenger, men på et tidspunkt må den lære å være de timene alene. 

Jeg tenker også litt på bjeffing, men den må så absolutt gi beskjed når det er et eller annet som skjer som eier burde vite om? 

Hvordan er det med røyting? Er det mye? 

Blir jo mer og mer positiv til at dette er rasen for meg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge du ikke går for fort fram og hunden er normalt trygg så er ikke alenetrening noe mer problem enn med hvilke som helst andre raser.

Røyting varierer egentlig veldig, men ja, du får korte stikkhår overalt. I nyvasket undertøy, nye klær du ikke har brukt enda (men har ligget i skapet ved siden av en genser du brukte i fjor), i bilsetene, i middagen. Det er en vanesak. :D

Til gjengjeld er det ikke noe pelsstell. Overhodet.

Endret av simira
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...