Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!
Jeg er førstegangshundeeier og synes dokumentene på NKK kan være litt vanskelige å finne fram på og å forstå noen ganger.
Jeg beklager hvis det kommer litt dumme spørsmål her nå, men det er så mange dyktige hundefolk her inne som kan hjelpe en nybegynner ?

Jeg er utrolig stolt av hunden min og har nå røntget han, og han er fri for både HD og AD.
Jeg er klar over at det er flere tester man må utføre for å sjekke at helsen er god, men lurer ikke på dette akkurat nå.
I forhold til rasestandard er han også et prakteksemplar og han er en rolig hund uten tegn til aggressiv adferd.
I mine øyne ville han vært perfekt for å bli pappa til et kull, men jeg sliter litt med å finne noe god informasjon om dette.
Jeg skal ta en prat med den dyktige oppdretteren vi har kjøpt han hos hvis vi blir enda mer nysgjerrige, men tenkte å spørre litt her først.

Er det noe krav om utstilling for å få en hund avlsgodkjent?
Finnes det et dokument med en liste over krav? (Jeg har lest hele dokumentet på NKK, men det står mest om tispene..)
Hvordan er rettighetene/reglene til eier av far av et kull? (Får vi beholde en valp selv, får vi noen inntekt, skal vi delta på noe mer enn paring?)

Tusen takk til alle som kan hjelpe meg med å forstå litt mer!

Skrevet
Just now, Tollernusse said:

Er det noe krav om utstilling for å få en hund avlsgodkjent?
Finnes det et dokument med en liste over krav? (Jeg har lest hele dokumentet på NKK, men det står mest om tispene..)
Hvordan er rettighetene/reglene til eier av far av et kull? (Får vi beholde en valp selv, får vi noen inntekt, skal vi delta på noe mer enn paring?)

Tusen takk til alle som kan hjelpe meg med å forstå litt mer!

Det finnes ikke egentlig noen form for avlsgodkjenning på hunder. For å registrere valper i NKK har noen raser krav om at foreldrene har kjent status på for eksmepel HD, AD, øyelysning ol. Du kan sjekke slike registreringsrestriksjoner på NKK sine sider. Raseklubbene har ofte flere krav enn NKK, og disse er gjerne det man bør oppfatte som absolutte minimumskrav avlshundene bør oppfylle. Disse kravene har ingenting å si for registrering i NKK. Siden det er tispe-eiere som oppsøker hannhundene de vil bruke, kan det være lurt å oppfylle de kravene som er nødvendige slik at hannhunden kan settes opp på raseklubbens hannhundliste.

Raseklubbene har som regel krav om en viss premiering på utstilling. Utstilling er gjerne en arena der man får vist fram og "markedsført" hannhunden sin, så det er absolutt noe du bør gjøre flere ganger om du ønsker at noen skal bruke ham i avl.

Hva hannhundeieren tar som betaling varierer veldig mellom raser og kull. Hva som er vanlige priser for din rase bør du undersøke. Som regel tar man betaling for spranget og/eller per levende valp, eller i form av en valp. Det er kun i forbindelse med parring at hannhundeier har forpliktelser.

  • Like 1
Skrevet

Her finner du retrieverklubbens valpelistekrav som jeg mener bør være utgangspunktet å følge dersom man skal avle på en retriever. Det bør være gode grunner, vurdert av en erfaren oppdretter, om man skal avvike fra denne lista, selv der hvor det står «bør». Det er krav til enten jaktpremiering eller 2 x Excellent fra utstilling.

De fleste er glade i hunden sin, og kjærlighet kan gjøre blind. Som førstegangs hundeeier (og med det mindre erfaring til å gjøre skjønnsbaserte vurderinger) med en hund som (formodentlig) hverken er jaktpremiert, utstilt eller feks mentaltestet så tror jeg du skal holde igjen konklusjonen din om at han bør avles på. Det kan godt hende det er en god idé, men gjør det som bør gjøres først, og avvent med konklusjonen.

  • Like 2
Skrevet

Avlsrådet i raseklubben kan også hjelpe deg med råd og tips om hva som bør sjekkes og være i orden både hos tispe og hanhund.

Det kan også være lurt å sjekke søsken og foreldre til din hund. Om din hund er "unntaket" i kullet og alle søskenene er ustabile, aggressive og/eller er syke så bør han likevel ikke avles på, siden de har de samme genene som arves videre. Dette er i verste fall altså.

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for gode og informative svar alle sammen!

Jeg skriver dette bare for nysgjerrighetens skyld slik at jeg kan lære, mener på ingen måte å påstå at jeg vet at han er perfekt eller lignende?
Oppdretter har skrytt av hans eksteriør og har oppfordret veldig til å dra på utstilling og det skal vi gjøre i løpet av året tenker jeg.
Ikke alle søsken er røntget enda, men av det jeg vet så er ingen av dem aggressive eller ustabile. 
Moren kjenner jeg og hun er i god stand både helse- og adferdsmessig ?
Har dog ikke møtt faren, men vet at han i hvert fall har god helse!

Da skal jeg lese litt på valpelistekravene og se om jeg skal kontakte avlsrådet for mer informasjon!

  • Like 1
  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...