Gå til innhold
Hundesonen.no

Voksen hund tisset i sofa


Recommended Posts

Guest Mira2.0
Skrevet

Nå er jeg ordentlig oppgitt. Voksen tispe, går løs inne når vi er borte og når vi sover. I natt har hun tisset i sofaen. Hvorfor?? Hun har tisset i sengen min to ganger tidligere, får ikke være på soverommene grunnet dette. Husren ellers. Hva er greia med å tisse i sofaen? Jeg kan ikke kaste to tepper, ett sofatrekk og gudene vet hva til vask ofte. 

Skrevet

Er hun kastrert? Venter dere løpetid eller er hun nettopp ferdig?

Har du sett henne når hun gjør dette, setter hun seg målrettet for å tisse eller er det uhell mens hun ligger eller sover?

Guest Mira2.0
Skrevet

Hun er intakt. Midt mellom løpetider. Når hun har tisset i senga har hun satt seg mens jeg ser henne og tisset. Denne gangen har det skjedd mens jeg sov. Blid og fornøyd boff som vanlig, ingenting som skulle tilsi at hun ikke er seg selv. Hun får ikke være i sofaen etter at hun fikk ressursforsvar på sofaen, men får ligge der når jeg ikke sitter i sofaen. 

Skrevet

Dersom hun gikk målrettet og lette etter et sted å tisse, er det mulig det kan være en form for markering? Hvis hun har ressursforsvar og kun får være i sofa når du ikke er der, føler hun kanskje behov for å markere den. Kan også være en hormonelt betinget greie.

Hvis hun fortsetter å tisse rundt om kring kan det være greit å ha i bakhodet at det kan være noe fysiologisk galt med understellet. Ville forsøkt å følge med på om det skjer i situasjoner der hun aktivt leter etter et sted å tisse eller om det skjer mens hun egentlig hviler eller holder på med noe annet.  Selv hos intakte tisper er det ikke unormalt at lukkmuskelen kan bli svakere med alderen og føre til at tispa tisser mens hun hviler eller at hun begynner å lekke jevnt og trutt. Prosessen skjer bare raskere med kastrater.

Guest Mira2.0
Skrevet

To år gammel, tisser ikke andre steder, heller ikke oftere ute. Tror nok, som flere her var inne på, at det er en markering, noe hormonelt. Vil det hjelpe å sterilisere/kastere henne? Hun skal ikke avles på, og vi har flust med hannhunder i nabolaget. Verre for dem enn for meg under løpetid, må sies ? hun går i et langtrukkent koma hver gang, og blir som et spøkelse under løpetid. 

Skrevet

Jeg har ingen erfaring med kastrering av tisper og markering, så kan ikke uttale meg om hvordan kastrering vil virke inn i denne forbindelsen. Derimot har jeg hatt ei tispe som ble kastrert i ung alder og som begynte å bli inkontinent få år etter kastrering, så økt sjanse for tidligere inkontinens er jo en vurdering å ta i denne problemstillingen. Du vil kanskje få bedre innsikt i hva du bør gjøre ved å forhøre deg litt rundt med flere veterinærer om deres erfaring.

En toåring er uansett en ung hund enda, mye kan skje hormonelt på et år og det er ikke sikkert at dette er en adferd som vil vedvare.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...