Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

I bånd, i en avskjermet hage? 

Den unge frøkna vår har en voldsom energi når jeg er opptatt med noe. For eksempel om minstejenta trenger hjelp med leksene, når frokosten skal lages eller ungene skal få en godnattklem. Vet ikke helt hvordan vi skal håndtere det, så tenkte kanskje en løsning kan være å la henne være ute alene en kort stund (under oppsyn så klart). 

Skrevet

Hvis hunden virker selvstendig og trives med å være alene litt, kan utetid være fint det. Men da må du ha på sele og passe på så den ikke kan sette seg fast i noe eller få i seg noe som er farlig. Jeg ville ikke latt en veldig ung valp være alene, men litt eldre går bra.  Så fremst noen følger med.  Det beste hadde vært en hundegård så du hadde sluppet båndet, for det kan oppstå situasjoner som kan gi skader, med båndet.
 Og husk også klær/ underlag etc hvis ikke hunden har god pels. Valper har gjerne ikke utviklet god nok pels heller. Så tenkt temperatur.

  • Thanks 1
Skrevet

Hun er veldig selvstendig. Og jeg vil ha full oversikt over henne gjennom kjøkkenvinduet. Er ikke snakk om lang tid, kanskje 10 minutter.

Er det ok for en valp på 13 uker? (Og det vil ikke erstatte våre turer ut med henne, bare ta henne vekk fra litt stressa situasjoner for både oss og henne)

Skrevet

Litt ungt synes jeg, men er det bare snakk om 10 min nå og da er det jo også en fin måte å lære valpen å være litt alene :) 

Jeg er mest bekymret når det kommer til bånd, for hvis valpen vikler seg inn i båndet, ser noe spennende og løper plutselig og kan få  bånd under mage og bein osv.  Men nå er jeg en av de mer forsiktige typene da :P  Men bare å følg med :) 

  • Thanks 1
Skrevet

Du kan ikke heller sette opp en grind inne du kan bruke til disse formålene? (kompostgrinder eller barnegrind/lekegrind). Gjerne gi henne noe godt å spise på (frossen kong med våtfôr, V&H el.l.) mens du skal være opptatt av noe annet. Selv med min på 9 mnd. bruker jeg kong til å kjøpe meg litt frihet rundt middagsbordet osv. Min på 30 kg. får en XL kong med frossen V&H i, og den holder henne opptatt i ca. 30-40 minutter. 

  • Thanks 1
Skrevet

Så lenge valpen er komfortabel med det så kan den selvsagt det. Personlig hadde jeg vært skeptisk til å binde den ute (sålenge jeg ikke står der sammen med den) siden den kan surre inn føtter eller noe å rykke til og da kan det gå fort mot skade. Og jeg regner med tilsyn i dette fall ikke betyr å være ute med valpen, siden hele poenget var å få valpen ut av situasjonen så man kan gi litt fokus til andre i husholdningen. Men skal den stå ute bundet ville jeg slengt ut noe godbiter feks samtidig slik at den er opptatt med en rolig aktivitet og sånn sett minimalt med sannsynlighet for at den surrer seg inn og rykker til etter noe spennende eller får en raptus og begynner å løpe eller noe. 

Det finnes også mange muligheter å bruke inne, bånd, grind, bur om så, for  slike korte stunder er det jo ikke så veldig nøye igrunn. Eller bare ha litt tyggepinner/bein eller noe lignende til slike settinger hvor bikkja må være rolig litt og dere ikke kan "trene" på det fordi dere må gjøre andre ting?

  • Thanks 1
Skrevet

OK, så om jeg skjønner dere rett så bør vi heller «bestikke» henne med noe godt, og stenge henne inne i grind eller bur? Jeg har tenkt at det vil lære henne uvaner (Feks forvente noe godt hver gang vi skal spise/gjøre lekser/si hadet osv) og har derfor styrt unna, men det funker kanskje? Vi har hittil løst det ved at en voksen har hunden ute mens den andre spiser/hjelper ungene, men i lengden er det vanskelig sånn rent praktisk, så leter etter andre gode løsninger! 

Skrevet

Valper er krevende, særlig når de freidig nok oppfører seg som valper. Som det høres ut som din gjør. Vær glad for det :). Det er nok ikke bestikkelse å hjelpe hunden til å finne roen med et tyggebein. Om hun skal stå i bånd/ligge i bur eller lignende bør hun helst først trenes til å være både trygg og avslappet i i situasjonen. Det har dere mye igjen for senere, når hunden for eksempel liker å ligge i et bur og velger det selv. Om hunden løper frivillig inn i buret når du åpner døra og slår seg til ro der, er nok treningen vellykket. :).

Skrevet
14 minutes ago, Colargol said:

OK, så om jeg skjønner dere rett så bør vi heller «bestikke» henne med noe godt, og stenge henne inne i grind eller bur? Jeg har tenkt at det vil lære henne uvaner (Feks forvente noe godt hver gang vi skal spise/gjøre lekser/si hadet osv) og har derfor styrt unna, men det funker kanskje? Vi har hittil løst det ved at en voksen har hunden ute mens den andre spiser/hjelper ungene, men i lengden er det vanskelig sånn rent praktisk, så leter etter andre gode løsninger! 

Nei. På sikt så skal jo hunden lære å ligge stille litt på egenhånd så noen ganger ila dagen må dere jo faktisk trene på at hunden skal være rolig både på egen hånd og på kommando.? men når man trenger et øyeblikk ro uten fokus på valp som ikke kan "legg deg" e.l. enda så er bestikkelser en måte å få fred på. Men har dere grind så er det jo fult mulig å bruke denne uten å gi bestikkelse hver gang. Hunder skal sove/slappe av mye så de trenger ikke å gjøre ting hele tiden?(selv ikke når de virker å ville det selv)

Skrevet

Jeg ville valgt å venne henne til å bli sperret inne i en grind først som sist og brukt det når du skal være sammen med barnet og ikke kan ha fokus på valpen. Grind er fortsatt flittig brukt her i huset periodevis på en på 9 mnd. 
Både til ro og til å holde han unna når jeg ikke gidder å passe på alt av leker som ligger rundt eller at jeg har lyst å være sammen med datteren min uten å måtte følge med på han og hva han kunne finne på å makulere. Jeg vet ærlig talt ikke hva jeg skulle gjort eller hvordan relasjonen til hunden min hadde vært om jeg ikke hadde hatt grinder. Jeg bestemmer når vi skal slappe av, og hans initiativ øker ofte i takt med overtrøtthet og uro. Han får nok stimuli, og er veldig lite hjemme alene, så jeg vet at han trenger og kan hvile når jeg bestemmer det, det er bare ikke alltid han vil. 

 

Skrevet
6 timer siden, Colargol skrev:

OK, så om jeg skjønner dere rett så bør vi heller «bestikke» henne med noe godt, og stenge henne inne i grind eller bur? Jeg har tenkt at det vil lære henne uvaner (Feks forvente noe godt hver gang vi skal spise/gjøre lekser/si hadet osv) og har derfor styrt unna, men det funker kanskje? Vi har hittil løst det ved at en voksen har hunden ute mens den andre spiser/hjelper ungene, men i lengden er det vanskelig sånn rent praktisk, så leter etter andre gode løsninger! 

Det lærer henne ikke uvaner. Jeg har gjort det med alle mine valper, men jeg gjør det ikke når de er voksne. Det å finne på ramp, bite og styre på er valpegreier, og det går over. Så det handler igrunnen mest om å kjøpe seg litt fred og ro når man trenger det mens valpe-og unghundstyret står på. Fordelen med å gi noe godt å spise på når du setter den fra deg i grind eller bur er for å unngå at det blir konsert og stress der, før hunden er vant med å være der. På den måten gjør du plassen til en positiv plass, heller enn en "straff" og isolasjon. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...