Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei! :)
Jeg har en pomeranian på 4mnd, og som er veldig flink til  å tisse og bæsje ute. Vi har rutiner både med mat og tisse/bæsje turer. (spesielt etter lek, mat og søvn) Men som sagt så er han bare 4mnd enda, og uhell skjer inne av og til, og vil si det er min egen feil når uhell skjer. Vi har en stor valpegrind som han spiser og sover i, og vi har grinda åpen mange ganger, sånn at han får gå som han vil..han sier som regel ifra når han må tisse/bæsje når han er i grinda. Han sier ikke ifra hvis han er på gulvet, og jeg har slitt litt med å skjønne hvor lenge og ofte jeg må gå ute med han..elr hvor lenge burde en liten valp  på 4mnd holde seg, før jeg skal lure på om det er urinveisinfeksjon? Virker som han holder seg max 2 timer ca, og det er aboslutt max. :) 

Er det noe triks som får han til å si ifra når han må tisse? :) Han sier ifra hvis han skal bæsje ved å bjeffe på meg, men når han skal tisse..da setter han seg uten noe varsel...Vi roser med leker og godbit ute når han har tissa ute..og tørker bare bort når uhell skjer inne...Jeg vet det tar tid siden det er en liten rase, men jeg er litt engstelig at han aldri blir stueren ( pomeranian) kan være litt kjent for det. :/ 
Noe tips?? :)
 

Endret av Hatchi
Skrevet (endret)
26 minutes ago, Hatchi said:

Hei! :)
Jeg har en pomeranian på 4mnd, og som er veldig flink til  å tisse og bæsje ute. Vi har rutiner både med mat og tisse/bæsje turer. (spesielt etter lek, mat og søvn) Men som sagt så er han bare 4mnd enda, og uhell skjer inne av og til, og vil si det er min egen feil når uhell skjer. Vi har en stor valpegrind som han spiser og sover i, og vi har grinda åpen mange ganger, sånn at han får gå som han vil..han sier som regel ifra når han må tisse/bæsje når han er i grinda. Han sier ikke ifra hvis han er på gulvet, og jeg har slitt litt med å skjønne hvor lenge og ofte jeg må gå ute med han..elr hvor lenge burde en liten valp  på 4mnd holde seg, før jeg skal lure på om det er urinveisinfeksjon? Virker som han holder seg max 2 timer ca, og det er aboslutt max. :) 

Er det noe triks som får han til å si ifra når han må tisse? :) Han sier ifra hvis han skal bæsje ved å bjeffe på meg, men når han skal tisse..da setter han seg uten noe varsel...Vi roser med leker og godbit ute når han har tissa ute..og tørker bare bort når uhell skjer inne...Jeg vet det tar tid siden det er en liten rase, men jeg er litt engstelig at han aldri blir stueren ( pomeranian) kan være litt kjent for det. :/ 
Noe tips?? :)
 

Du kan få iallefall trøste deg med at du absolutt ikke har det verste tilfellet av 4 mnd valp uansett rase så det tror jeg ikke er noe å bekymre seg for. Hadde vell vært mer bekymret om hunden rett ognslett vær urenslig og ikke hadde hatt noen sperrer på å gjøre fra seg akkurat det den sover/spiser/oppholder seg. Min på snart 6 mnd har egentlig relativt nylig begynt å holde flere timer som en regel heller enn unntaket. Nå er vi sjeldent ute oftere enn det, men er hun våken og aktiv og kanskje har drukket mye etter tur/mat så må vi ut oftere, kanskje etter bare en halvtime. Ofte er det små signaler man kan plukke opp. Om jeg er det minste usikker på om det er tid for å gå på do av en eller annen årsak så pusher jeg ikke grenser om jeg synes hunden blir litt rar, vandrer litt hvileløst rundt, urolig, tråkker litt i ring, går mot døra, eller et kjapt gløtt mot døra kanskje eller står å stirrer på meg uten noen annen åpen bar årsak eller hva som helst, da går vi bare ut. Så poenget er at du må se an gjennom dagen. Noen ganger holder den kanskje i 2 timer, andre ganger må.du kanskje ut etter en halvtime.

De valpene jeg har hatt fra 8 uker har jeg brukt å legge absorberende pads ved døren til. Dobbel effekt, de trekker mot døren når de må på do(=signal til meg) og får man det ikke med seg så slipper man søl. Men ellers har jeg og berget godt på små signaler og opplever jo etter hvert at hunden og lærer hva som fungerer for å.bli sluppet ut og da kanskje gir tydeligere og mer beviste tegn. Evt har det kommet etterhvert som hunden også i noen tilfeller kanskje merker noe misnøye ved uhell som jeg synes var ekstra unødvendig, selv om jeg ikke tar hundene mine for å tisse inne. Men da kommer gjerne og en litt større motivasjon og forståelse for at man ikke tisser inne og da holder seg eller gir uttrykk for at man har et behov når behovet kommer. Dette er jo uansett snakk om hunder som er godt i gang med renslighetstrening og er en del mer modne enn bittesmå valper som bare tisser der de står liksom.

Ellers vet jeg ikke helt hvordan man lærer inn at de skal si ifra, ingen av mine har gjort det noe særlig bevist før senere, som nevnt over. Kanskje fra rundt den alderen dine er i nå. Og det tenker jeg er fordi de har blitt sluppet ut bes behov stort sett, og skjønner at det er bra å tisse ute, men samtidig ikke helt forstår at det er feil å tisse inne liksom. Du kan jo evt prøve noe triksetrening med å lære hunden å ringe i en bjelle på døra feks eller noe slikt ?

Edit: eller jo, ellers må.man jo begrense dem til områder man vet de ikke vil gjøre fra seg på, eller ha dem så nært at man får med seg hva de gjør og tenker, og man må følge med da selvsagt. Eller være litt rigid på ro inne så man lettere ser når noe er i gjerdet. Men som sagt, høres ikke ut som du har noe spesielt dårlig utgangspunkt altså?

Endret av Malamuten

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...