Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg lurer på om noen har erfaring med togtur og valp? Vurderer en tur neste måned, men er lang reise.. 5 timer, så en pause også 3 timer til. Han elsker å kjøre T-bane og bil, sover og slapper godt av. Men har aldri reist så langt før, og er redd for om det blir for mye for lillemann! 

Han kan holde seg i flere timer nå, så er ikke så bekymret for det (tenker uansett å ta med utstyr til et mulig uhell). Men er usikker på om jeg bør vente med tur til han er litt eldre... Noen som har tanker om dette? Erfaring?

Min siste hund tok den reisen veldig fint, men reiste ikke før hun var et par år.

Skrevet

Ta med noe godt/kjent å ligge på, noe å ta opp uhell med, tyggeting som er godt og holdbart og pek ut hvilke stasjoner som har lange nok stopp til at du får luftet valpen. God tur :)

Lang reise med valper har aldri vært noe problem her, spesielt når de har blitt vandt med å reise kort først. Har dem blitt utålmodig har jeg hatt en leke i sekken å kunne ta frem, sluppet dem bort til de som vil hilse eller herjet litt ute når vi kan.

Skrevet
2 timer siden, maysofie skrev:

Ta med noe godt/kjent å ligge på, noe å ta opp uhell med, tyggeting som er godt og holdbart og pek ut hvilke stasjoner som har lange nok stopp til at du får luftet valpen. God tur :)

Lang reise med valper har aldri vært noe problem her, spesielt når de har blitt vandt med å reise kort først. Har dem blitt utålmodig har jeg hatt en leke i sekken å kunne ta frem, sluppet dem bort til de som vil hilse eller herjet litt ute når vi kan.

 

1 time siden, Malamuten skrev:

Det går nok fint. Bare slot Jan ut litt før dere reiser og vær forberedt som nevnt over her?

Takk for svar begge to! Da blir det tur neste måned. Jeg pakker en god sekk med mat, drikke, favoritt-teppe, noe tyggebein og leke i tilfelle. Så snakker jeg med konduktøren når jeg går på. Da bestiller jeg tur og håper det blir koselig! (Er jo så glad i å kjøre tog selv, så hadde vært fint om lillemann også vil bli tog-frelst! :D (han blir alltid småsur når vi må av t-banen, er et av de beste stedene å sove på ifølge han :P ) 

Skrevet

Jeg reiste en gang med tog Oslo- Bergen med en 4 mndr valp.Det gikk helt fint, hun sov mesteparten av veien, og på et par av stoppene var det tid til å ta en kjapp tur ut. Lufte godt på forhånd, og ta med godis og litt vann.

  • Like 1
Skrevet

Jeg bor i Nord-Norge, og hentet åtte uker gammel valp i Oslo. Det gikk helt fint! Nå sover hun alltid på toget. Vi har tatt tog i 18 timer 14 ganger så langt i år  :) Konduktøren vet som oftest når toget skal ha et litt lengre stopp, da kan du skyndte deg ut med hunden. Det er en fordel å ha «kommando» på tissing, sånn at han gjør det med en gang dere kommer ut, men ikke et must. God tur! 

Skrevet

Har også bare god erfaring med valp og tog. Hun var vel yngre enn 4 måneder, sov mesteparten av turen. Det var nok stopp som var lange nok til at hun rakk å tisse også. Turen tok vel rundt 7 timer tror jeg, men hun hadde fint reist lengre enn det. :)

  • Like 1
Skrevet
8 timer siden, Quack skrev:

Jeg bor i Nord-Norge, og hentet åtte uker gammel valp i Oslo. Det gikk helt fint! Nå sover hun alltid på toget. Vi har tatt tog i 18 timer 14 ganger så langt i år  :) Konduktøren vet som oftest når toget skal ha et litt lengre stopp, da kan du skyndte deg ut med hunden. Det er en fordel å ha «kommando» på tissing, sånn at han gjør det med en gang dere kommer ut, men ikke et must. God tur! 

Ja, vi har delvis tissekommando inne, men skal fortsette å jobbe med det de neste ukene. Godt å høre om dine gode erfaringer :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...